1398/06/25
پیشنهاد مطالعه به مناسبت روز شانزدهم ماه محرم

بررسی آیین‌های عزاداری در گذر تاریخ

باغ کتاب تهران به مناسبت شانزدهمین روز از ماه محرم مطالعه کتاب «تاریخ و جلوه‌های عزاداری امام حسین(ع) در ایران» را معرفی می‌کند.

بررسی آیین‌های عزاداری در گذر تاریخ

به گزارش روابط عمومی باغ کتاب تهران، کتاب «تاریخ و جلوه‌های عزاداری امام حسین(ع) در ایران» اثر اصغر حیدری است که در سال 1391به همت «مؤسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران» وارد بازار نشر شد. این کتاب در 284 صفحه و با جلد شومیز و قطع رقعی در کتاب‌فروشی بزرگ‌سال باغ کتاب تهران (سروستان) موجود است.
کتاب «تاریخ و جلوه‌های عزاداری امام حسین(ع) در ایران با تکیه بر دوره صفویه » درباره سیر سوگواری‌ها و تغییرات آن در دوره‌های مختلف تاریخی از مانند آل‌بویه، صفویه و قاجار است. هرچند در این کتاب درباره آیین‌های سوگواری در ایران باستان نیز سخن به میان آمده و تأثیر آیین‌های مربوط به سوگ سیاوش بر عزاداری ابا‌عبدالله (ع) را بررسی است. همچنین کتاب با تأکید بر آداب عزاداری در دوره صفویان، روند گسترش ، جایگزینی  و تغییر سبک‌ها، مراسم‌ها، نماد‌ها و جلوه‌های گوناگون عزاداری برای امام حسین (ع) مانند سینه‌‏زنی، قمه‏‌زنی، روضه‏‌خوانی، پرده‌‏داری، شمایل‏‌گردانی، قربانی کردن شتر، سوزاندن پیکره قاتلان امام حسین(ع)، را بررسی و در نهایت به صورت مختصر به جلوه‌های عزاداری برای امام حسین (ع در عصر قاجار و تفاوت‌هایش با عصر پهلوی اشاره می‌کند .بخش زیادی از مستندات کتاب شامل روایات جهانگردانی است که به ایران آمده‌اند.
کتاب دو بخش دارد که بخش نخست آن شامل فصل‌هایی با عناوین «قیام امام حسین (ع) و سیر عزاداری در ایران»، «روی کار آمدن صفویان و گسترش مراسم عزاداری امام حسین (ع)»، «هزینه‌ها و حواشی مراسم عزاداری»، «جلوه‌های عزاداری در عصر صفویه به گزارش سیاحان خارجی» و «جلوه‌های عزاداری امام حسین (ع) در عصر قاجار» است. بخش دوم کتاب که مقاله‌های پیوستی است، با عنوان‌های «مذهب و سیادت شیخ صفی‌الدین اردبیلی»، «صفویان، مذهب تشیع و تسنن» و «ایرانیان در اردوی امام حسین (ع) و سپاه مختار» به اثبات ریشه و علاقه ایرانیان پیش از صفویه به امام حسین(ع) می‌پردازد.
کتاب «تاریخ و جلوه‌های عزاداری امام حسین(ع) در ایران» در سروستان باغ کتاب موجود بوده و در دسترس علاقه‌مندان به تاریخ و آیین‌های مربوط به عاشورا است. کتاب‌فروشی باغ کتاب تهران با در اختیار داشتن مساحتی بالغ بر 7 هزار متر‌مربع، یکی از بزرگ‌ترین کتاب‌فروشی ایران و جهان محسوب می‌شود.
1398/06/25 | 17:42 0 نظر 414 بازدید امتیاز: با 0 رای Article Rating
شما به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
امتیاز: با 0 رای

نظرات

نظر شما برای ما مهم است ...

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.