1398/06/20
پیشنهاد مطالعه کتاب به مناسبت روز یازدهم ماه محرم

کتابی برای عاشورا شناسی

باغ کتاب تهران به مناسبت فرا‌رسیدن روز یازدهم ماه محرم مطالعه کتاب «فرهنگ عاشورا» اثر جواد محدثی را پیشنهاد می‌کند.

کتابی برای عاشورا شناسی
به گزارش روابط عمومی باغ کتاب تهران، کتاب «فرهنگ عاشورا» اثر جواد محدثی نویسنده شناخته شده متون مذهبی است. کتاب در سال 1374 به همت نشر «معروف» در قطع وزیری و با جلد شومیز روانه بازار نشر شد. این کتاب 544 صفحه‌ای تاکنون بیش از 15 بار تجدید چاپ شده است.
«فرهنگ عاشورا» دایره‌المعارفی در زمینه عاشورا شناسی است و شامل اطلاعاتی کوتاه و مستند درباره واقعه عاشورا و تمام جزئیات مربوط به آن می‌شود. این کتاب تلاش کرده است تا مجموعه‌ای از مدخل‌های مرتبط با عاشورا مانند اشخاص، گروه‌ها، مکان‌ها، کتاب‌ها، اصطلاحات، سنت‌ها، شعائر و برخی محور‌های دیگر را از دریچه تاریخ و اسناد دسته اول بررسی و طبقه‌بندی کند. این کتاب به مفاهیم پیش از واقعه عاشورا و حین این رویداد اکتفا نکرده و وجوه این رویداد مهم تاریخی پس از آن را نیز بررسی کرده است.
کتاب با بهره‌مندی از فهرست مرتب شده بر اساس حروف الفبا و ارجاعات متعدد، از محدوده دایره‌المعارف بودن فراتر رفته و از «کتابی برای ارجاع» تبدیل به «کتابی برای مطالعه» شده است. در نتیجه «فرهنگ عاشورا» به مراتب روان‌تر و دلچسب‌تر از یک کتاب مرجع و دایره‌المعارف‌ است و برای مخاطب نیز جذاب است. نویسنده در مقتل‌های پر‌شمار کتاب به توصیف و توضیح اکتفا نکرده و به تحلیل و بررسی مفاهیم نیز پرداخته است.
جواد محدثی نویسنده کتاب، متولد سال ۱۳۳۱ ه‍.ش در شهرستان سراب و نویسنده‌ای شاخص و پرکار در حوزه کتب مذهبی است و از جلسات درس افرادی نظیر شهید قدوسی، شهید مفتح و آیات عظام : مشکینی، وحید خراسانی، شبیری زنجانی بهره برده است. همچنین کتاب «فرهنگ عاشورا» از مهم‌ترین آثار این نویسنده و برگزیده چهارمین دوره کتاب سال ولایت در سال ۱۳۸۱است.

1398/06/20 | 17:11 0 نظر 38 بازدید امتیاز: با 0 رای Article Rating
شما به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
امتیاز: با 0 رای

نظرات

نظر شما برای ما مهم است ...

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.