1398/06/15
پیشنهاد مطالعه به مناسبت روز ششم ماه محرم

رباعی‌هایی در رثای قیام حسین(ع)

باغ کتاب تهران به مناسبت ششمین روز از ماه محرم، کتاب «سلام بر عاشورا» اثر رضا اسماعیلی را پیشنهاد می‌کند.

رباعی‌هایی در رثای قیام حسین(ع)
به گزارش روابط عمومی باغ کتاب تهران، «سلام بر عاشورا» اثر شاعر آیینی رضا اسماعیلی در سال 1393 توسط نشر «اطلاعات» به زیر چاپ رفت. این کتاب 120 صفحه دارد و با جلد شومیز و در قطع رقطعی در بازار کتاب موجود است.
«سلام بر عاشورا» نام مجموعه شعری با 162 رباعی با مضمون عاشورایی و حماسی است. رضا اسماعیلی در این ابیات کوشیده است تا فلسفه قیام حسین (ع) را تبیین کرده و با استناد به احادیث، روایات و مقاتل مستند و معتبر روایتی شنیدنی و شاعرانه از واقعه کربلا خلق کند. او در «سلام بر عاشورا» وجوه عارفانه، انسان‌ساز و حماسی نهضت حسین (ع) را مورد توجه قرار داده است و و چیستی واقعه کربلا را به عنوان عالی‌ترین جلوه مقاومت و ایستادگی در تاریخ بشریت، بررسی کرده است.
کتاب دو بخش اساسی دارد. بخش اول شامل تقریظ شاعران و پژوهشگران نام‌آشنا مانند حسین اسرافیلی ، دكتر محمدرضا سنگری ، عباس باقری ، حمید رضا شكارسری و محمد حسین انصاری ‌نژاد بر این مجموعه است. بخش دوم کتاب نیز به مجموعه 162 رباعی عاشورایی از رضا اسماعیلی اختصاص یافته است.
رضا اسماعیلی، متولد سال 1339 در تهران، شاعری را از نوجوانی آغاز کرد. او تا کنون مجموعه شعر‌های متعددی سروده است که از آن‌ها می‌توان به مجموعه «این مریم همیشه»، « عاشقانه های شرقی»، مجموعه شعر رضوی «کبوترانه بخوان آسمان هشتم را» اشاره کرد. همچنین اسماعیلی آثار پژوهشی در حوزه شعر مانند «رفتارشناسی ادبی و شعر مفهومی» و «شناخت‌نامه دکتر طاهره صفارزاده» را به رشته تحریر درآورده است. سروده‌های اسماعیلی اغلب به سبک نیمایی و از نظر مضمون و محتوا نیز موضوعاتی چون انقلاب ، دفاع مقدس ، ایثار و شهادت و ارزش های دینی و انقلابی مورد توجه او است. 

  در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:
 
نام تو به مقتل و روایت سرخ است
بر سینۀ خاک ، رد پایت سرخ است
من از تو به جز حماسه نتوانم گفت
زیرا که تمام فصل هایت سرخ است

در سینۀ روضه ، شور باید باشد
هم لهجۀ روضه ، نور باید باشد
یک روضۀ حق تبار عاشورایی
محصول شعور و شور باید باشد


1398/06/15 | 22:00 0 نظر 302 بازدید امتیاز: با 0 رای Article Rating
شما به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
امتیاز: با 0 رای

نظرات

نظر شما برای ما مهم است ...

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.