دریافت اپلیکیشن اندروید باغ کتاب

 خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

میدان مشق؛ مشق تاریخ شهر‌نشینی
بیست و سومین نشست «چهارشنبه‌های تهران» برگزار می‌شود
 

میدان مشق؛ مشق تاریخ شهر‌نشینی

بیست و سومین نشست «چهارشنبه‌های تهران» به بررسی ابعاد تاریخی و معماری میدان مشق می‌پردازد.
چهارشنبه، 29 آبان 1398 | Article Rating

به گزارش روابط عمومی باغ کتاب تهران، بیست و سومین نشست «چهارشنبه‌های تهران» با عنوان «میدان مشق؛ مشق تاریخ شهر‌نشینی» برگزار می‌شود و با حضور کارشناسان و علاقه‌مندان به تاریخ معماری شهر تهران و به میزبانی وحید قاسمی، برنامه‌ریز فرهنگی و شهری به بررسی ابعاد تاریخی، فرهنگی و معماری این محوطه تاریخی می‌پردازد.

در این نشست یاسر جعفری؛ معمار و مرمتگر شهری درباره جایگاه میدان مشق در آینده شهر تهران سخنرانی خواهد کرد. در ادامه برنامه نوشاد رکنی، پژوهشگر تاریخ معماری با موضوع میدان مشق و رفتگان صحبت خواهد کرد. نوید پورمحمدرضا، پژوهشگر شهری نیز با محوریت روایت در میدان مشق سخنرانی خواهد کرد. همچنین دو کلیپ کوتاه با محوریت میدان مشق نمایش داده خواهد شد.

میدان مشق تهران محوطه‌ای تاریخی در محدوده خیابان امام خمینی و سی تیر است که در دوره فتحعلی شاه قاجار ساخته شد و در دوره ناصر‌الدین‌شاه گسترش پیدا کرد. میدان مشق از بزرگ‌ترین میدان‌های نظامی بوده که حدود ۴۰۰ متر طول و ۴۰۰ متر عرض داشته است و سربازخانه مرکزی در آن واقع بوده و نظامیان در آن مشق نظام یا تمرین تیر‌اندازی می‌کردند. این میدان مدت کوتاهی در دوره رضاشاه به نام باغ ملی خوانده شد.

فصل دوم برنامه «چهارشنبه‌های تهران» که از ابتدای پاییز، هر چهارشنبه در باغ کتاب تهران برگزار می‌شود، از دریچه معماری، تاریخ، فرهنگ، خرده‌فرهنگ‌ها و شناسه‌های مکانی به بررسی شهر تهران می‌پردازد. این برنامه در روزهای چهارشنبه هر هفته در راهروی سروستان باغ کتاب تهران برگزار می‌شود و شرکت برای عموم رایگان است.

تصاویر
  • میدان مشق؛ مشق تاریخ شهر‌نشینی
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: