خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

1396/06/15
در استارتاپ ویکند علم باغ کتاب رقم خورد

نزدیکی سه تیم علمی به کارآفرینی

اولین رویداد استارتاپ ویکند علم ایران در باغ کتاب در حالی به پایان رسید که پس از سه روز تلاش پی در پی 9 تیم، سه تیم 6 نفره توانستند پیروز این رویداد شوند تا قدمی در راستای کارآفرینی علمی برداشته شود.

نزدیکی سه تیم علمی به کارآفرینی

به گزارش روابط عمومی باغ کتاب؛ استارتاپ ویکند یک دوره کارگاه مسابقه است، که این بار سعی شد با رویکرد علمی برگزار شود تا قدمی اندک در راستای کارآفرینی برداشته شود. اتابک آکسون مدیر مسئول ماهنامه اینترنتی ساروس و یکی از اعضای اجرایی استارتاپ ویکند علم می گوید:«اعضای شرکت کننده در این رویداد ایده یابی و چگونگی تبدیل این ایده به یک شغل را در سه روز یا 54 ساعت می آموزند. اعضا باید این توانایی را داشته باشند که ایده خودشان را در 60 ثانیه مطرح کنند. به این دلیل که اگر با یک سرمایه گذار در آسانسوری باشید که 9 طبقه پایین بیاید فقط 6 ثانیه زمان دارید که او را قانع کنید ایده مفید و سوددهی برای کارآفرینی دارید.»
ثبت نام در رویداد استارتاپ ویکند علم هفته ها پیش آغاز شد و اشخاصی که تخصص هایی چون طراحی، بیزینس و گرافیک و رشته های فنی داشتند، می توانستند در این رویداد شرکت کنند. البته گزینه سایر نیز برای افرادی که تخصص خاصی نداشتند ولی تمایل به آشنایی و یادگیری در این کارگاه را داشتند لحاظ شده بود. آکسون، اظهار داشت:« بعد از مطرح شدن ایده ها 9 ایده برگزیده شد و اعضا فرصت داشتند در 30 تا 45 دقیقه اعضای دیگر را قانع کنند ایده های شان قابل اجراست و برای تشکیل تیم عضو گیری کنند. بعد از آن یک روز و نیم زمان داشتند تا برای ایده های خود نقشه بنویسند، محصول را ایجاد کرده و لگو طراحی کنند.»
96 شرکت کننده استارتاپ ویکند علم کارشان را با 55 ایده آغاز کردند و در نهایت 9 ایده نهایی و تایید شد. با توجه به اینکه استارتاپ ویکندها می توانند با موضوع های مختلف برگزار شوند، آکسون گفت:«فعالیت های تیم ساروس حول محور علم است و سعی می کنیم هر روشی را امتحان کنیم که پیشرفت های علم را به مردم معرفی کنیم. جامعه ما به ترویج علم نیاز دارد، ولی چون این فعالیت ها بازده مالی ندارد از آن ها استقبال نمی شود. دانشجویانی که علوم پایه می خوانند بعد از اتمام دوره فکر می کنند فقط باید تدریس کنند. ما سعی کردیم علم را با کسب و کار معرفی کنیم تا دانشجویان این رشته تحصیلی هم بدانند خودشان می توانند شغلی با درآمد خوب ایجاد کنند.»
رقابت 3 روزه اعضای استارتاپ ویکند علم، شب جمعه به پایان رسید و اعضا در حضور 5 داور و سرمایه گذاران به دفاع از ایده ها و طرح های اجرا شده تیم پرداختند. آرش برهمند که سی امین رویداد استارتاپ ویکند را در این رویداد داوری کرد در خصوص اهداف این رویداد و چگونگی داوری، تصریح کرد:«در این استارتاپ ویکند که با پی رنگ علم برگزار شد، اول علمی بودن ایده ها بسیار مهم بود. دوم اینکه بتوانند از این ایده های علمی درآمد کسب کنند. در واقع فاکتورهای ترویج علم و اجرایی شدن مد نظر داورها بود.»
فرهمند در خصوص تیم های برگزیده اظهار داشت:«سه تیم برگزیده علاوه بر رعایت دو اصل مورد نظر انتخاب شدند. برگزیده اول تیم" پایاپای" است که یک بستر الکترونیک برای تبادل مهارت بود. برگزیده دوم تیم" سیو کار" است که براساس الگوی رانندگی و تعمیر ماشین، امنیت راننده و علم را از طریق سنسورهای روی گوشی انجام می دهد. برگزیده سوم تیم" گریزباکس" مبتنی بر واقعیت افزوده بازی هایی را برای بچه ها خلق می کند که بین آن ها و خانواده ها تعاملی است.»
فرهمند رویدادهای نظیر استارتاپ ویکند علم را در رده رویدادهای انگیزشی آموزشی می داند و تاکید کرد:«ممکن است در این رویدادها خلق کسب و کار انجام نشود، ولی هدف عمومی این رویدادها این است که بین بخش های مختلف بازار کسب تعامل ایجاد شود و اعضا بینشی به این مسئله پیدا کنند و در نهایت کسب و کار خلق شود.»
اولین رویداد استارتاپ ویکند علم جمعه 10 شهریور با داوری آرش برهمند، محسن جلالی، کاوه یزدی فرد، سیاوش صفاریان پور و فرداد زند و اهدای جوایز به سه تیم برگزیده به کار خود پایان داد و حداقل سه ایده علمی قابل اجرا به بازار کسب و کار کشور اضافه شد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1396/06/15 | 19:27 0 نظر 2077 بازدید امتیاز: 4.89 با 159 رای Article Rating
شما به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
امتیاز: 4.89 با 159 رای

نظرات

نظر شما برای ما مهم است ...

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.