1396/05/11
گزارشی از بازدید برای خبرنگاران از باغ کتاب

به اندازه فرانسه کتاب چاپ می‌کنیم و به اندازه افغانستان هم کتاب نمی‌خوانیم!

مدیرعامل باغ کتاب تهران، در جمع خبرنگاران حوزه شهری و کتاب از ضرورت گسترش فضای کتابفروشی ها به شیوهٔ مدرن و هم راستا با تغییر و تحولات کلان شهرها گفت و تاکید کرد که در آینده، فروشگاه‌های بزرگ کتاب، کتابفروشی های کوچک را محو خواهد کرد.

به اندازه فرانسه کتاب چاپ می‌کنیم و به اندازه افغانستان هم کتاب نمی‌خوانیم!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی باغ کتاب، سید مجید حسینی که سه شنبه شب، 10 مرداد ماه، 8 لایهٔ باغ کتاب را برای خبرنگاران تشریح و توضیح می‌داد، با اشاره به اتفاقی که با وجود مگا مال‌ها برای فروشگاه‌های کوچک در سطح شهر افتاده است، پیش بینی کرد که در آینده‌ای نزدیک شاهد همین وضعیت برای کتابفروشی ها خواهیم بود. کتاب‌فروشی‌ها، مراکز علم، باشگاه‌های علم، فوت‌کورت‌ها، گالری هنر، کشتی کتاب، خیالستان و آموزشکده باغ کتاب، 8 لایه طراحی شدهٔ باغ کتاب است که از فضای 14 هزار متر مربع کتابفروشی و فضای نمایشگاهی، 7 هزار متر مربع به کتابفروشی بزرگسال و 7 هزار متر مربع به کتابفروشی کودک و نوجوان اختصاص دارد.

حسینی در پاسخ به پرسش خبرنگاران تاکید کرد که باغ کتاب رقیب کتابفروشان تهران نیست و طبق آمار به دست آمده از مدت زمان آغاز به کار باغ کتاب، در این مجموعه فرهنگی تفریحی، بیشتر کتاب‌هایی فروش رفته است که با پرفروش‌های کتابفروشی های سطح شهر تهران فرق دارند.

او یادآوری کرد که باغ کتاب، طیفی از مخاطبان را جذب کرده است که مخاطبان دائمی فروشگاه‌های سطح شهر نیستند و در واقع به خریداران کتاب در تهران اضافه شده‌اند.: «بخش کتاب‌فروشی باغ کتاب به اقتصاد کتاب‌فروشان تهران صدمه‌ای نمی‌زند چراکه جامعه هدف ما با آن‌ها فرق دارد؛ ما با خانواده‌ها سر و کار داریم و آن‌ها مشتریان خاص خودشان را دارند که حتی خودشان را با ذائقه آن‌ها وفق داده‌اند»

او با توجه به احتمال تعطیلی 200 کتابفروشی از 1200 کتابفروشی در سطح شهر، اشاره به موفق بودن فروشگاه‌های زنجیره‌ای بزرگ مانند چشمه کرد و رفتن به سمت فروشگاه‌های بزرگ کتاب را از ضرورت‌های شهر در حال گسترش دانست و باغ کتاب را اولین مگا مال تهران دانست.

مدیرعامل نشر شهر که در یک فضای صمیمی و دوستانه با خبرنگاران، اهداف و ضرورت تأسیس و راه اندازی باغ کتاب را تشریح می‌کرد، با تاکید بر ضرورت آموزش کتابخوانی از مدارس، گفت: «بنابرآمارهای جهانی، ایران جایگاه 39 را در بین 48 کشوری دارد که امکان خواندن از سنین کودکی در آن کشورها وجود دارد و در این رده بندی بعد از کشورهایی مانند قطر و کویت قرار می‌گیرد.»

حسینی گفت: «به اندازه کشور فرانسه کتاب چاپ می‌کنیم، به اندازه ژاپن ناشر داریم اما به اندازه افغانستان هم کتاب نمی‌خوانیم.» با این توضحیات او بار دیگر تاکید کرد که اگر کل کشور را هم از کتابفروشی و ویترین کتاب پرکنند، باز هم اتفاق خاصی در بالا بردن سرانه کتابخوانی نمی‌افتد و این امر لازمه‌اش، کتابخوان کردن بچه‌هاست. او اشاره به دهه 60 کرد که تیراژ کتاب به 3 هزار نسخه می‌رسید و این تیراژ در حال حاضر به 300 نسخه رسیده است.

مدیرعامل باغ کتاب، بالا بودن فرهنگ کتابخوانی در دهه 60 را ناشی از برنامه ریزی کانون پرورش فکری کودک و نوجوان در آن سال‌ها دانست که ضعف آموزش و پرورش را در این زمینه برطرف می‌کرد و سیاست‌ها و برنامه ریزی‌های آن منجر به علاقه مندی به کتابخوانی شده بود. او در ادامه از ایدهٔ راه اندازی باغ کتاب برای پرکردن جای خالی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان دهه 60 گفت و با اشاره به تغییر و تحولات اجتماعی و عوض شدن علاقه مندی و سرگرمی بچه‌ها گفت: «تصمیم گرفتیم به جای احداث 45 هزار مترمربع کتاب‌فروشی، باغ کتاب را به کانون پرورش 2017 تبدیل کنیم. با این تفاوت که اگر در دهه 60 بچه‌ها را با نمایش‌های عروسکی سرگرم می‌کردند، امروز برای جذب کودکان و نوجوانان باید از تکنولوژی روز استفاده کرد و سیستم کارآمدی را برای آموزش به کار گرفت.»

حسینی توضیح داد که از همین بابت، فضای عمده یی از باغ کتاب را به کودکان ونوجوانان اختصاص داده‌اند و بخش بزرگسال، کمرنگ‌تر از بخش‌های دیگر است.

مدیرعامل باغ کتاب در تور بازدید برای خبرنگاران از بخش‌های مختلف باغ کتاب تصریحر کرد: «طبقه بالایی باغ کتاب را به مراکز علم کودک و نوجوان تبدیل کرده‌ایم، چراکه آموزش علم از طریق بازی و سرگرمی می‌تواند باعث آموزش ماندار و جذب کودکان و نوجوانان شود.»

همچنین او در توضیح بخش‌های جدیدی که به باغ کتاب اضافه می‌شود، از کشتی کتاب نام برد که به زودی راه اندازی می‌شود و در این مجموعه آموزش از طریق قصه گویی انجام خواهد شد. حسینی در این بخش از سخنانش، بر ضرورت و اهیمیت آموزش از طریق قصه گویی در کشورهای پیشرفته تاکید کرد و از کشورهای موفق در این زمینه مثال زد که مربی آموزشی، ملزم به گذراندن حداقل دو سال دورهٔ قصه گویی است.

بخش عمده‌ای از بازدید خبرنگاران از باغ کتاب به گردش در مرکز علم کودک و نوجوان اختصاص داشت که مهندسان ایرانی و کره‌ای دستگاه‌های جذاب آن را طراحی و ساخته‌اند.

دکتر سید مجید حسینی درارتباط با دعوت کره‌ای‌ها برای راه اندازی بخشی از باغ علم گفت که آن‌ها در این زمینه از کشورهای پیشرو هستند و برای همین از تجربه‌شان در بخش نوجوان استفاده شده است.

به گفته مدیرعامل باغ کتاب، جدای از 80 دستگاهی که قرار دارد، سالانه 20 دستگاه جدید نیز اضافه می‌شود. وی همچین از افتتاح مجموعه سینمایی و نمایشی و موسیقایی باغ کتاب تا 10 روز آینده خبر داد.


1396/05/11 | 17:44 0 نظر 511 بازدید امتیاز: 4.5 با 2 رای Article Rating
شما به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
امتیاز: 4.5 با 2 رای

نظرات

نظر شما برای ما مهم است ...

نام

ایمیل

وب سایت

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.