دریافت اپلیکیشن اندروید باغ کتاب

 خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

1399/11/26

از سووشون تا سلوک؛ نگاهی به پر‌فروش‌ترین رمان‌های فارسی

با پرفروش‌ترین رمان‌های فارسی دو ماه گذشته کتاب‌فروشی بزرگسال باغ کتاب تهران آشنا شوید.

از سووشون تا سلوک؛ نگاهی به پر‌فروش‌ترین رمان‌های فارسی

به گزارش روابط عمومی باغ کتاب تهران، ادبیات فارسی با آن پیشینه تاریخی بلند و شاهکار‌های بی‌بدیل، دریای عمیقی از تمام موضوعات و ژانر‌ها برای تمام سلیقه‌ها است. رمان و داستان نویسی فارسی هم یکی از آن حوزه‌های محبوب ادبیات فارسی است که مخاطبان و علاقه‌مندان خود را دارد. رمان و داستان‌نویسی معاصر فارسی هم در بین علاقه‌مندان این حوزه همیشه محبوب بوده است. فروش بالای داستان‌ها و رمان‌های که عمر نوشته شدن آن‌ها کمتر از 50 سال است، از محبوبیت این کتاب‌ها در بین مخاطبان حکایت دارد. در ادامه پر‌فروش‌ترین داستان‌ها و رمان‌های فارسی فروشگاه کتاب بزرگسال باغ کتاب در دو ماه اخیر را معرفی می‌کنیم.  
1-    سووشون/ سیمین دانشور/ نشر خوارزمی
سووشون نام رمانی از سیمین دانشور نویسنده نامدار چند دهه گذشته ایران است. نویسنده در این رمان زندگی فئودالی در زمان اشغال ایران از سوی انگلیسی‌ها را به زیبایی به نگارش درآورده است. کاربرد برخی واژه‌های عامیانه شیرازی در متن گیرایی داستان را صد چندان کرده است. یکی از ویژگی‌های سووشون ساختار ساده و بیان روان آن است. این کتاب یکی از پرمخاطب‌ترین رمان‌های فارسی در ایران است و برآورد می‌شود تا سال ۱۳۹۵ بیش از پانصد هزار نسخه از آن به فروش رسیده باشد. سووشون، علاوه بر این، به زبان‌های مختلف دنیا از جمله انگلیسی، فرانسوی، ایتالیایی، ژاپنی و چینی نیز ترجمه شده‌است. نمایش سووشون با اقتباس از این رمان، در سال ۱۳۷۹ و ۱۳۸۰ در تهران به روی صحنه رفته‌است.
2-     سمفونی مردگان/عباس معرفی/ نشر ققنوس
سمفونی مردگان داستان زندگی یک خانواده است که در اردبیل در اواخر سلطنت رضا شاه زندگی می کنند. کتاب از ۴ فصل تشکیل شده که هر فصل از زبان یک راوی نقل می شود. پدر خانواده «جابر اورخانی» مغازه آجیل و خشکبار فروشی در بازار اردبیل دارد. بچه هایش به ترتیب یوسف، آیدین و آیدا ، و اورهان هستند که دخترش آیدا، با آیدین دوقلوست. اورهان که بیشتر از سایرین به پدر در اداره مغازه کمک می کند، مورد علاقه اوست و مادر آیدین را بیش از فرزندان دیگرش دوست دارد.
3-    داستان‌ های زیبای مولوی/ پرویز امینی/ نشر وزیر
کتاب داستان‌های زیبای مولوی با نثری روان توسط پرویز امینی به‌رشته تحریر درآمده است و انتشارت وزیر تاکنون آن را چندین نوبت تجدید چاپ کرده است. 
4-    جای خالی سلوچ/ محمود دولت‌آبادی/ نشر: چشمه
جای خالی سُلوچ رمانی رئالیستی از محمود دولت‌آبادی است که بلافاصله پس از آزادی از زندان ساواک و طی ۷۰ روز نوشته‌ است. دولت‌آبادی داستان آن را به هنگامی که دوره سه ساله حبس را می‌گذراند در ذهنش پرورانده بود.
5-    کیمیا خاتون (داستانی از شبستان مولانا)/ سعیده قدس/ نشر چشمه
کیمیا خاتون دختر محمدشاه ایرانی و کراخاتون، زیباروی آکدشانی، که پس از مرگ شوهرش به عنوان همسر دوم به عقد و ازدواج محمد جلال الدین بلخی درآمده بود، پس از ازدواج مادرش ساکن حرم مولانا شد و داستان حیرت انگیز زندگی وی بالمآل نگاهی نیز به بخشی از زندگی واقعی، خانوادگی و به عبارت دیگر بعد انسانی حیات مولانا دارد.
6-     طعم گس خرمالو/ زویا پیرزاد/ نشر مرکز
طعم گس خرمالو مجموعه ای است از پنج داستان درباره ی قشرهای مختلف آدم های اجتماع. این کتاب طبق قرار داد کپی رایت میان زویا پیرزاد و نشر مرکز با ناشران خارجی تاکنون و زبان های فرانسوی،لهستانی،گرجی،ژاپنی و اسلوویایی ترجمه و در فرانسه،لهستان،گرجستان،ژاپن و اسلوونی منتشر شده است.
7-    چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم/ زویا پیرزاد/ نشر مرکز
نام رمانی ایرانی به قلم زویا پیرزاد است که توسط نشر مرکز به چاپ رسیده است. این کتاب نخستین بار در سال ۱۳۸۰ منتشر شد و تا کنون صدبار تجدید چاپ شده است. این کتاب تا کنون چند جایزه معتبر ادبی را در ایران به خود اختصاص داده است. جایزه ادبی یلدا، جایزه بهترین رمان سال بنیاد گلشیری و جایزه کتاب سال از جمله این جوایز است.
8-    سلوک/ محمود دولت آبادی/ نشر چشمه
سلوک به نوعی مانیفست دولت آبادی در رابطه با زن و عشق است. قیس که نامش یادآور مجنون است از زن می گوید و مرد شرقی و درک انسان از عشق و روابط عاشقانه و این همه، نه با اندیشه ی امروز و نه اندیشه ی مجنون نظامی هم خوانی و نزدیکی دارد.
9-    پاییز فصل آخر سال است/ نسیم مرعشی/ نشر چشمه
داستان پاییز فصل آخر سال است روایت گر زندگی سه دختر با نام های روجا، لیلا و شبانه است که دغدغه ها و آرزوهای مختلف دارند. مشکلات عاطفی، اجتماعی و مهاجرت، بزرگ ترین مشکلات این سه شخصیت را شامل می شود که برای بسیاری از دختران ایرانی قابل درک است و به راحتی می توانند با آن هم ذات پنداری کنند.
10-    از چیزی نمی ترسیدم/ قاسم سلیمانی/ نشر مکتب حاج قاسم
«از چیزی نمی ترسیدم» نخستین کتابی است که به قلم این شهید سرافراز، سپهبد قاسم سلیمانی، منتشر می شود. نام کتاب برآمده از مضمونی است پرتکرار در متن اثر و نیز هم سوست با پررنگ ترین صفت هویتی او در ذهن و ضمیر مردمان و رسانه ها و حکومت های دنیا.
شاید این زندگی نامه ناتمام حجم زیادی نداشته باشد؛ اما ویژگی های برجسته ای دارد؛ متن زندگی نامه را خود حاج قاسم نوشته است و در واقع سند دست اول به حساب می آید. روایت او پر از جزئیات است و سرشار از تصاویر دقیق ذهنی، با زبانی صمیمی، آنانی که او را فقط سردار جنگاور و دلاور شناخته اند، شاید باور نکنند که این قلم و روایت اصالتا از آن آن مرد باشد.
 

1399/11/26 | 18:02 0 نظر 103 بازدید امتیاز: با 0 رای Article Rating
شما به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
امتیاز: با 0 رای
  • از سووشون تا سلوک؛ نگاهی به پر‌فروش‌ترین رمان‌های فارسی

نظرات

نظر شما برای ما مهم است ...

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.