خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

سندباد و علی بابا

سندباد و علی بابا

سندباد ماجراجویی است که به سفرها و ماجراجویی‌هایش معروف است. او به همراه دوستانش و سایر شخصیت‌های این مجموعه در اذهان دهه شصتی‌ها به خوبی نقش بسته است. بیرون از فروشگاه کودک ونوجوان، اندکی پس از اینکه از در غربی به سمت انتهای مجموعه قدم بردارید، دو مجسمه نوستالژی، به نام سندباد و علی بابا را می‌بینید که احتمالا با دیدن...


سندباد ماجراجویی است که به سفرها و ماجراجویی‌هایش معروف است. او به همراه دوستانش و سایر شخصیت‌های این مجموعه در اذهان دهه شصتی‌ها به خوبی نقش بسته است. بیرون از فروشگاه کودک ونوجوان، اندکی پس از اینکه از در غربی به سمت انتهای مجموعه قدم بردارید، دو مجسمه نوستالژی، به نام سندباد و علی بابا را می‌بینید که احتمالا با دیدن آن ها به وجد خواهید آمد و هوس می‌کنید با آن‌ها عکس یادگاری بگیرید. شیلا همان پرنده دوست داشتنی و یار همیشگی سندباد در باغ کتاب هم، روی شانه‌های رفیق خود ایستاده و همه جا را از آن بالا رصد می‌کند. 
اولین حکایت‌ها از سندباد
اینکه بداینم سندباد که بود و از کجا وارد ادبیات داستانی ما شده، مهم است. چرا که قصه ها معمولا تماما افسانه نیستند و در هر کدام از آن ها رگه‌هایی از واقعیت به چشم می‌خورد. قدیمی‌ترین گزارشی که از سندباد در دست است، شرح سفر یک دریانورد ایرانی به نام سلیمان تاجر به خاور دور است که در سال 851 میلادی به وسیله یک مولف ناشناس نوشته شده است. این گزارش قدیمی، به زبان عربی از چین و بسیاری از نقاط ساحلی اقیانوس هند است. سندباد که لقب‌هایی چون سندباد دریایی، سندباد دریانورد و سندباد بحری دارد، یک چهره داستانی کهن ایرانی است. این داستان در قصه‌های هزار و یکشب هم گنجانده شده و به میان اعراب نیز راه پیدا کرده. اروپایی‌ها و سایر ملل نیز این داستان را از ایرانی‌ها و اعراب گرفته‌اند. 
جلال ستاری در کتاب پژوهشی درحکایت‌های سند باد بحری با پژوهش در داستان‌های هزار و یک شب وسفرهای سند باد بحری می‌نویسد: «سند باد بازرگانی هوشمند ساکن بغداد است که در بندر بصره و شاید هم سیراف به کشتی نشسته و به جزایر دور دست در دریای هند و چین سفر می‌کند...سیراف نیز در آن زمان شاید بزرگترین بندر خلیج فارس بود که از آن جا مروارید و پارچه‌های پنبه‌ای و ابریشم به هند و چین می‌بردند»
رضا طاهری در کتاب از مروارید تا نفت با عنوان سیراف شهر افسانه‌ای و شهر سندباد بحری می‌نویسد: «سندباد بحری و داستان‌های هزار و یکشب از دل برخی از افسانه‌ها و داستان‌های دوره ساسانی و برخی از سفرنامه‌های بازرگانان ایرانی قرن‌های اولیه اسلامی برگرفته شده است. بعدها در بازرگانی بصره و سیراف با کشورهای هند و چین و شروع ادبیات جدید، داستان‌هایی درآمیزش با فرهنگ عرب در دل هزار و یک شب جای گرفتند.»
سندباد در ادبیات معاصر
شخصیت سندباد و ماجراهای او الهام بخش آثار فاخری در ادبیات معاصر بوده که برخی از آن‌ها از شاهکارهای ادبیات معاصر فارسی هستند. "سفر هشتم سندباد" از پرویز خانلری و "هشتمن سفر سندباد" نمایشنامه‌ای از بهرام بیضایی است که بن مایه آن‌ها شخصیت داستانی و کهن سندباد است. سندباد غائب دفتر شعری از محمدعلی سپانلو و در وهم سندباد از محمد مختاری نیز کتاب‌های شعری هستند که از سندباد ملهم شده‌اند. 
کارتون سندباد
ما بیشتر از نمایشنامه یا شعر، شخصیت سندباد را از روی انیمه آن می‌شناسیم. کارتون سندباد یادآور خاطرات شیرین کودکی ماست. سندبادی که با سفرها و ماجراجویی‌هایش شادی و سرگرمی آفرین بوده است. کارتون سندباد یک انیمه 52 قسمتی است به کارگردانی فومیئو کوروکاوا که برای اولین بار در سال ۱۹۷۵ اکران گردید. داستان این مجموعه بر اساس داستان سندباد است. سندباد در سال ۱۳۵۶ به پارسی دوبله شد و تاکنون چندین بار به روی آنتن رفته است. 
شخصیت‌های اصلی کارتون ماجراهای سندباد :
Sinbad –  سندباد: شخصیت اصلی کارتون یک پسر جوان که به عنوان یک ماجراجو و تاجر از بغداد تصمیم به سفر می‌گرید.
Yasmina _  شیلا: دوست و همدم سندباد، دختری که در کودکی به طلسم یک جادوگر خبیث به یک کلاغ تبدیل شده است و در آخر به شکل واقعی خود برمی‌گردد.
Ali Baba –  علی بابا: او که یک راهزن بوده و از گروه خود رها شده او بسیار خوش قلب و مهربان است و همیشه یک دوست خوب برای سندباد است.
 Aladdin – بابا علاالدین: یک پیرمرد مهربان و دانا که همیشه به سندباد در مشکلات کمک می‌کند.
Hassan – حسن: پسر خیابانی فقیری که بهترین دوست سندباد در بغداد است، او به عنوان یک فروشنده آب در خیابان‌ها کار می‌کند.

,
1397/12/27 | 14:51 0 نظر 11679 بازدید امتیاز: 4.11 با 35 رای Article Rating
شما به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
امتیاز: 4.11 با 35 رای

نظرات

نظر شما برای ما مهم است ...

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.