خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

رابین هود

رابین هود

رابین هود شخصیت داستانی محبوب و کهنی است که از فرهنگ فولکلور انگلیس برخاسته و به شهرت جهانی رسیده است. رابین هود نماد عدالت‌خواهی، ظلم‌ستیزی و بخشش دارایی‌های ستمکاران به مردم فقیر و نیازمند است. او فردی است که به همراه دوستانش دارایی اغنیا و اشراف را می‌ستانند و به دردمندان می‌بخشند.

رابین هود شخصیت داستانی محبوب و کهنی است که از فرهنگ فولکلور انگلیس برخاسته و به شهرت جهانی رسیده است. رابین هود نماد عدالت‌خواهی، ظلم‌ستیزی و بخشش دارایی‌های ستمکاران به مردم فقیر و نیازمند است. او فردی است که به همراه دوستانش دارایی اغنیا و اشراف را می‌ستانند و به دردمندان می‌بخشند. 
آقای رابین هود واقعی است؟ 
اینکه رابین هود فقط یک افسانه جذاب و پرطرفدار است یا از یک شخصیت واقعی گرفته شده، مورد بحث است. برخی از تاریخ دانان معتقدند رابین هود بر اساس شخصیت واقعی به نام "فالک فیتزوارین" ساخته و پرداخته شده که علیه دشمنان وارد جنگ‌های زیادی شده است. او ظاهرا تیرانداز زبردستی بوده که در قرن 12 زندگی می‌کرده است. اما خب آنچه که روشن است این است که حتی اگر رابین هود منشا واقعی داشته باشد، با افسانه ترکیب شده و اکنون بیشتر رنگ اساطیری به خود گرفته تا واقعی.
نخستین‌های رابین هود
ریشه داستان رابین هود به سده‌های میانی برمی‌گردد. اولین بار در سال 1450 داستان "رابین هود و راهب" توسط یک نویسنده ناشناس نوشته شده. این افسانه، تبدیل به داستان محبوب و پرطرفداری است که الهام بخش داستان‌های بعد از خود شد. البته جالب است بدانیم که شایع‌ترین مجموعه داستان‌های رابین هود، مجموعه‌ای به نام "ماجراهای پرطرفدار رابین هود در ناتینگهام" توسط Howard Pyle در سال 1883 نوشته شده است. این کتاب شامل مجموعه‌ای از داستان‌های رابین هود و گروه سرگرم کننده او است. 
نویسندگان و کارگردانان مختلف در طول تاریخ، بر اساس تصورات خود رابین هود‌های جدیدی را بسته به شرایط مختلف ساخته و پرداخته‌اند. اولین حضور رابین هود روی پرده به یک فیلم کوتاه صامت محصول سال 1912 برمی‌گردد. در طول تاریخ فیلم‌های کارتونی و سینمایی زیادی درباره این جنگجوی متبحر ساخته شده که بیشتر آن‌ها شهرت جهانی پیدا کرده‌اند. در برخی از اقتباس‌ها ابعاد جنگ و زندگی مبارزاتی رابین هود برجسته شده و در عده‌ای دیگر به زندگی خانوادگی و عاشقانه او بیشتر پرداخته‌اند. آخرین فیلمی که زندگی رابین هود را به تصویر کشیده است فیلمی به همین نام و ساخته ریدلی اسکات و با بازی راسل کرو بوده است.
اصل ماجرا چیست؟
فیلم‌ها، داستان‌ها و انیمیشن‌های زیادی تاکنون توسط انگلیسی‌ها و یا حتی ملل دیگر ساخته شده که در بعضی از آن‌ها رابین هود در شمایل یک حیوان مثلا روباه ظاهر می‌شود. البته در برخی فیلم‌ها و کارتون‌ها داستان و شخصیت‌ها تغییراتی می‌کنند. اما اصل ماجرا از این قرار است که پادشاه عادل انگستان برای جنگ کشورش را ترک می‌کند. پس از اینکه شاه ریچارد شیردل، رهسپار جنگ می‌شود برادرش جان تخت شاهی را غصب می‌کند و مالیات‌های سنگینی را به مردم تهیدست و بیچاره تحمیل می‌نماید. رابین هود که یکی از تیراندازان زبردست است از دادن مالیات سر باز می‌زند و به جنگل شروود پناه می‌برد تا از شر ظلم پادشاه جدید در امان باشد. در جنگل‌های شروود ماجراهایی رقم می‌خورد و خلاصه او به همراه همدستانش به یاری تهیدستان رفته و دارایی‌های ثروتمندان را می‌دزدند و میان تهیدستان تقسیم می‌کنند. پس از بازگشت ریچارد شیردل به انگلستان، او به کمک رابین هود دوباره قدرت را به دست می­گیرد و اوضاع به شکل درست خودش برمی­گردد. 
جالب است بدانیم...
جنگل شروود یکی از جنگل های زیبا و سحرانگیز انگلستان است و شهرت جهانی دارد. این جنگل که مساحتی بالغ بر 432 هکتار دارد، و همه سالانه گردشگران زیادی را به خود جلب می‌کند، شهرت خاص خود را مدیون تیرانداز و کمان گیری چون رابین هود است. 
و اما رابین هود در باغ کتاب چه می‌کند؟
مجسمه رابین هود به همراه دو شخصیت کارتونی آن یعنی پرنس جان و سیر هیس در کتابفروشی کودک و نوجوان خودنمایی می‌کند. رابین هود در حالی‌که تیر و کمان‌هایش را با خود حمل می‌کند با همان ژست مشهور خود زانو زده و قلاب و طنابش را برای تصاحب چیزی انداخته است. با این تفاوت که این بار، رابین هود جای سکه‌های طلا، کتاب شکار می‌کند. شما می‌توانید با دیدن مجسمه رابین هود و همراهانش با نوستالژی‌های کودکی خود حسابی خاطره بازی کنید و اگر دوست داشتید با آن ها عکس‌های یادگاری بیندازید.

 

,
1397/12/26 | 15:41 0 نظر 3215 بازدید امتیاز: 2.98 با 43 رای Article Rating
شما به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
امتیاز: 2.98 با 43 رای

نظرات

نظر شما برای ما مهم است ...

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.