1398/10/23

لطفعلی رحیم اوغلو عسگرزاده، بنیانگذار «منطق فازی»

لطفعلی رحیم اوغلو عسگرزاده، بنیانگذار «منطق فازی»، سال 1299 از پدری ایرانی و مادری روس، در باکو متولد شد. پدرش روزنامه‌نگار روزنامه ایران در باکو بود. خانواده عسگرزاده ده سال بعد از تولد لطفعلی، به‌خاطر شرایط سختی که استالین در آن زمان ایجاد کرده بود، به تهران مهاجرت کردند.

لطفعلی رحیم اوغلو عسگرزاده، بنیانگذار «منطق فازی»


🔴 لطفعلی عسگرزاده (لطفی‌زاده) چطور به یک دانشمند جهانی تبدیل شد؟
.
1️⃣ لطفعلی رحیم اوغلو عسگرزاده، بنیانگذار «منطق فازی»، سال 1299 از پدری ایرانی و مادری روس، در باکو متولد شد. پدرش روزنامه‌نگار روزنامه ایران در باکو بود. خانواده عسگرزاده ده سال بعد از تولد لطفعلی، به‌خاطر شرایط سختی که استالین در آن زمان ایجاد کرده بود، به تهران مهاجرت کردند.
.
2️⃣ لطفعلی که فارسی نمی‌دانست، در مدرسه انگلیسی زبان البرز ثبت‌نام شد و تحصیلاتش را ادامه داد. او در کنکور رتبه دو را کسب کرد و سال 1320، لیسانس مهندسی برق را از دانشگاه تهران دریافت کرد. بعد از آن به آمریکا رفت و فوق لیسانس خود را از دانشگاه ام‌آی‌تی و مدرک دکتری‌اش را از دانشگاه کلمبیا در نیویورک گرفت و بعدها در دانشگاه‌های کلمبیا و برکلی تدریس کرد. او پنج سال هم ریاست دانشکده مهندسی برق دانشگاه برکلی را برعهده داشت.
.
3️⃣ عسگرزاده که 25 دکترای افتخاری از دانشگاه‌های مختلف جهان دارد، کار روی «نظریه سیستم‌ها» را در دوره دکتری آغاز کرد و نظریه «منطق فازی» را سال 1352 مطرح کرد. نظریه‌ای که تا امروز بیش از 100هزار مقاله علمی براساس آن نوشته شده است.
.
4️⃣ منطق فازی چیست؟ در منطق استاندارد، تنها برای مفاهیمی کاربرد دارد که کاملا درست (1) یا کاملا نادرست (0) باشند؛ ولی در منطق فازی، مقدار بین صفر تا یک هم می‌تواند وجود داشته باشد. شاید در نگاه اول ساده به نظر برسد اما این نظریه، علم کامپیوتر را متحول کرد و نام لطفی زاده را در مجامع علمی دنیا، بر سر زبان‌ها انداخت.
.
5️⃣ لطفعلی عسگرزاده که تا روزهای آخر عمرش همچنان مشغول فعالیت علمی بود، 16شهریور سال 1396، در آمریکا درگذشت.

1398/10/23 | 14:51 0 نظر 220 بازدید امتیاز: 5 با 2 رای Article Rating
شما به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
امتیاز: 5 با 2 رای

نظرات

نظر شما برای ما مهم است ...

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.