1398/10/23

دکتر احمد کیاست‌پور، چهره برجسته حوزه‌های نجوم، اپتیک و لیزر ایران

وقتی به سن دبستان رسید، به خاطر مشکلات خانوادگی نتوانست درس خواندن را شروع کند. با این حال کمی بعد در کنار پدرش سواد آموخت و تازه در ۱۷ سالگی، وارد یک مکتب تک اطاقه شد. سال ۱۳۳۱ و در ۱۹ سالگی بود که احمد نوجوان توانست سال ششم ابتدایی را به پایان برساند. او در ادامه سیکل و سالهای اول و دوم دبیرستان را در آموزشگاه شبانه فروغ در اصفهان به پایان رساند و سال آخر دبیرستان را در رشته ریاضی گذراند. شهریور سال ۱۳۳۴ و در ۲۲ سالگی در کنکور دانشگاه تهران شرکت کرد و در رشته فیزیک پذیرفته شد. او سه سال زیر نظر اساتیدی مثل دکتر محمود حسابی درس خواند و خرداد ۱۳۳۷، مدرک کارشناسی را گرفت.

دکتر احمد کیاست‌پور، چهره برجسته حوزه‌های نجوم، اپتیک و لیزر ایران


⭕️با دکتر احمد کیاست‌پور، چهره برجسته حوزه‌های نجوم، اپتیک و لیزر ایران، آشنا شوید:
.
1️⃣وقتی به سن دبستان رسید، به خاطر مشکلات خانوادگی نتوانست درس خواندن را شروع کند. با این حال کمی بعد در کنار پدرش سواد آموخت و تازه در ۱۷ سالگی، وارد یک مکتب تک اطاقه شد. سال ۱۳۳۱ و در ۱۹ سالگی بود که احمد نوجوان توانست سال ششم ابتدایی را به پایان برساند. او در ادامه سیکل و سالهای اول و دوم دبیرستان را در آموزشگاه شبانه فروغ در اصفهان به پایان رساند و سال آخر دبیرستان را در رشته ریاضی گذراند. شهریور سال ۱۳۳۴ و در ۲۲ سالگی در کنکور دانشگاه تهران شرکت کرد و در رشته فیزیک پذیرفته شد. او سه سال زیر نظر اساتیدی مثل دکتر محمود حسابی درس خواند و خرداد ۱۳۳۷، مدرک کارشناسی را گرفت.
.
2️⃣مهرماه سال ۱۳۳۸ بود که توانست یک بورس تحصیلی از گروه نجوم و رصدخانه دانشگاه جرج‌تاون واشنگتن دریافت کند و در رشته فیزیک و اخترفیزیک مشغول تحصیل شود. موفقیت او در آزمون جامع دانشگاه باعث شد مستقیم کاندیدای دکتری بشود. او سال ۱۳۴۳ از مدرک دکتری‌اش در رشته اخترفیزیک خورشید دفاع کرد.
* دکتر احمد کیاست‌پور بعد از دو سال استادیاری در دانشگاه جرج تاون، سال ۱۳۴۵ در دانشگاه کاتستون آمریکا استخدام شد و سال ۱۳۴۷ دانشیار این دانشگاه شد. در همان روزها بود که با توجه به سابقه دانشگاهی‌اش، رصدخانه و پلانتاریوم این دانشگاه را تاسیس و دوره کارشناسی نجوم را در آن دانشگاه راه‌اندازی کرد. این رصدخانه ۴۲ سانتی‌متری بعدها تاثیرات زیادی در حوزه تحقیقات نجوم داشت. دکتر کیاست‌پور سال ۱۳۵۲ رتبه استادی را به دست آورد.
.
3️⃣سال ۱۳۵۳ بود که دکتر احمد کیاست‌پور به دعوت رئیس دانشگاه اصفهان به ایران برگشت و همان سال با رتبه پایه یک استادی در این دانشگاه استخدام شد. او تا بعد از بازنشستگی دست از تلاش در حوزه‌ تخصصی‌اش برنداشت و مشغول تدریس در رشته فیزیک دانشگاه اصفهان، فعالیت‌های نجومی و برگزاری همایش‌های علمی بود. دکتر کیاست‌پور، روز شنبه ۱۶ آذر، در سن ۸۶ سالگی بر اثر بیماری از دنیا رفت. 

1398/10/23 | 14:44 0 نظر 218 بازدید امتیاز: 2.12 با 25 رای Article Rating
شما به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
امتیاز: 2.12 با 25 رای

نظرات

نظر شما برای ما مهم است ...

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.