خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

1399/04/03

«ابن مشغله»؛ همه شغل‌های آقای نویسنده

زنده‌ياد نادر ابراهیمی مولف کتاب‌های زیادی است. به همین خاطر بعضی اسم او را با کتاب «بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم» به یاد دارند، بعضی با مجموعه‌ی «آتش بدون دود»، بعضی با «چهل نامه‌ی کوتاه به همسرم»، بعضی با «سفرهای دور و دراز هامی و کامی» و حتی بعضی‌ها با قصه‌ی «پهلوان پهلوانان»‌ داستان معروفِ پوریای ولی.

«ابن مشغله»؛ همه شغل‌های آقای نویسنده

با نگاهی به لیست بلندبالای کتاب‌های نادر ابراهیمی، می‌توان حدس زد که ابراهیمی مردی سرسخت و پرتلاش بوده است. واقعیت هم همین است. او از سن کم ناچار شده روی پای خودش بایستد و در عین حال سعی کرده زیر بار کمک کسی نرود و به کسی هم باج ندهد. همین خصوصیت او باعث شده در طی سال‌ها مرتب شغل عوض کند حتی وقتی که ازدواج کرده بوده و زندگی‌ دو نفره خرج و مسئولیت مضاعف داشته.

نادر ابراهیمی در «ابن مشغله» و کتاب بعدی «ابوالمشاغل» به شرح زندگی خود و شغل‌هایی که تجربه کرده پرداخته و در عین حال با موشکافی شرایط اجتماعی و روابط انسانی را واکاوی کرده است.

برشی از کتاب ابن مشغله: گفت: «من به آدم هایی که عینک تیره به چشم بزنند کار نمی‌دهم.» زودی عینکم را برداشتم و گذاشتم ته جیبم. گفت: «من به آدم‌هایی که پدر مادردار و از خانواده‌های محترم نباشند کار نمی‌دهم.» زودی عینکم را برداشتم و گذاشتم ته جیبم. ببخشید، فورا جواب دادم: «من خیلی پدر مادردار هستم. دو تا مادر دارم، دو تا پدر.» گفت: «پدر و مادر زیادی به چه دردی می‌خورد؟ سواد چقدر داری؟» گفتم: «دانشجو هستم. رشته حقوق.» گفت: «مگر می‌شود هم دانشجو بود و هم کار کرد؟» گفتم: «بله قربان. خیلی از دانشجوها برای آن که دانشجو بمانند مجبورند کار کنند.» گفت: «زیاد وراجی می‌کنی. اما اگر آدم حرف‌شنو و مودبی باشی و کاملا رازنگه‌دار باشی، من زندگیت را رو به راه می‌کنم.» گفتم: «ممنون قربان! کسانی که رشته قضاوت را انتخاب می‌کنند اصولا راز نگه‌ دارند.»

اگر دوست دارید از زندگانی پر فراز و نشیب این نویسنده‌‌ی تاثیرگذار باخبر شوید پیشنهاد می‌کنیم این دو کتاب را بخوانید. کتاب‌ها را می‌توانید از کتابفروشی بخش بزرگسال باغ کتاب تهیه کنید.‌

1399/04/03 | 12:21 0 نظر 155 بازدید امتیاز: 3 با 1 رای Article Rating
شما به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
امتیاز: 3 با 1 رای

نظرات

نظر شما برای ما مهم است ...

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.