دریافت اپلیکیشن اندروید باغ کتاب

 خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

کنکاشی در یک محدوده تاریخی در قلب تهران
 

کنکاشی در یک محدوده تاریخی در قلب تهران

بیست و چهارمین نشست «چهارشنبه‌های تهران» به بررسی محدوده تاریخی ارگ تهران اختصاص دارد.
ﺳﻪشنبه، 05 آذر 1398 | Article Rating

بیست و چهارمین نشست «چهارشنبه‌های تهران»، ششم آذر ماه با موضوع ارگ تهران از آغاز شکل‌گیری تا ثبت جهانی برگزار خواهد شد. این برنامه به میزبانی مهدی امیدی، مدرس معماری و شهر‌سازی، به بررسی محدوده تاریخی ارگ تهران و جنبه‌های متفاوتی از معماری و تاریخ آن خواهد پرداخت.
در این برنامه اسکندر مختاری، معمار و پژوهشگر معماری با موضوع تحولات شهری در ارگ سلطنتی تهران صحبت خواهد کرد. در بخش بعدی برنامه پگاه هاشمی، معمار و مرمتگر شهری درباره میدان ارگ تهران و تاریخچه و هویت این مکان تاریخی شهر تهران سخنرانی خواهد کرد. در بخش پایانی برنامه عباس خاکسار، پژوهشگر تاریخی ارگ تهران نیز درباره ارگ سلطنتی تهران در گذر تاریخ صحبت خواهد کرد.
همچنین دو مستند کوتاه درباره تکیه دولت و دارالفنون که از مکان‌های تاریخی محدوده ارگ تهران بوده‌اند،‌ نمایش داده خواهد شد.
مجموعه تاریخی ارگ تهران از آثار دوران صفوی و زندیه بوده که با توسعه تهران در مرکز این شهر قرارگرفته اس و از آثار ثبت‌شده در فهرست آثار تاریخی کشور است. این محدوده با دربرداشتن بسیاری از اماکن تاریخی شهر تهران از جمله مدرسه دارالفنون، نخستین پارک عمومی تهران، بنای تاریخی شمس‌العماره و نزدیکی به بازار تهران از باارزش‌ترین مکان‌های تاریخی شهر تهران محسوب می‌شود.
فصل دوم برنامه «چهارشنبه‌های تهران» که از ابتدای پاییز، هر چهارشنبه در باغ کتاب تهران برگزار می‌شود، از دریچه معماری، تاریخ، فرهنگ، خرده‌فرهنگ‌ها و شناسه‌های مکانی به بررسی شهر تهران می‌پردازد. این برنامه هر چهارشنبه از ساعت 18 تا 20:30 در راهروی سروستان باغ کتاب تهران برگزار می‌شود.

تصاویر
  • کنکاشی در یک محدوده تاریخی در قلب تهران
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: