دریافت اپلیکیشن اندروید باغ کتاب

 خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

1398/06/24
پیشنهاد مطالعه به مناسبت روز پانزدهم ماه محرم

چند روایت معتبر از مجلس روضه

باغ کتاب تهران به مناسبت پانزدهمین روز از ماه محرم مطالعه کتاب «کآشوب» از نشر «اطراف» را پیشنهاد می‌کند.

چند روایت معتبر از مجلس روضه

به گزارش روابط عمومی باغ کتاب تهران، کتاب «کآشوب» در سال 1396 توسط نشر «اطراف» در 245 صفحه منتشر شد. دبیر این مجموعه نفیسه مرشد‌زاده، روزنامه‌نگار و نویسنده است. این کتاب در قطع وزیری و جلد شومیز در کتاب‌فروشی باغ کتاب تهران (سروستان) موجود است.
«کآشوب» اولین جلد از مجموعه‌ای سه‌جلدی است که شامل روایت‌های متفاوتی از روضه‌ها و عزاداری‌های نویسندگان مجموعه در ایام عاشورا بوده و نام مجموعه‌های دیگر آن «زان تشنگان» و «رست‌خیز» است که از ترکیب‌بند معروف محتشم کاشانی درباره واقعه کربلا، الهام گرفته شده است. «کآشوب» به‌عنوان اولین جلد از این مجموعه شامل 23 روایت از نویسنده و روزنامه‌نگار مختلف درباره روضه‌هایی است که زندگی کرده‌اند.در این کتاب نوشته‌هایی به قلم احسان رضایی، احسان حسینی‌نسب، ‌محسن حسام مظاهری، سید احمد بطحائی، مرتضی کاردر، یاسر مالی، احسان رضایی و زنده‌یاد مهدی شادمانی است.
نویسندگان کتاب تلاش کرده‌اند تا گزارشی صادقانه و عینی از روضه‌هایی که در آن شرکت کرده‌اند بدهند، روایت‌هایی که بیان متفاوتی از رویداد‌های سال 61 هجری داشته باشد. مهم‌ترین نکته کتاب، تنوع نویسندگان آن است که باعث شده است تا هرکدام از روایت‌های آن، بیان، لحن و گویش متفاوت و بدیعی از یک تجربه واحد به مخاطب عرضه کند و در این میان وحدت متن را نیز حفظ کرده است. نویسندگان «کآشوب» هرکدام در کسوت متفاوتی داستان خود را بیان می‌کنند. یکی در قامت خادم و هیئت‌دار و دیگری در مقام منبری و روضه‌خوان.
از بخشی از کتاب که به قلم علی غبیشاوی نوشته شده است می‌خوانیم: «دلهره داشتم و دلهره‌ام بعد از شروع دهه‌ی اول محرم بیشتر هم شد. آن‌قدر که سه چهار روز قبل از عاشورا برگشتم قم. زندگی طولانی‌مدت دور از خوزستان و کم و کمتر شدن حضورم در جمع عرب‌زبان‌های شهر و منحصر شدن صحبت‌های عربی خانواده به گفت‌وگوی‌های روزمره دایره‌ی لغات عربی‌ام را محدود کرده بود. برای همین نه از ساختار زبان کم و بیش پیچیده و نیمچه فاخر سخنران حسینیه‌ی حاج‌بابا سر در می‌آوردم و نه از معنای کلماتِ ترجیع‌بندها و ابوذیه‌های آخر مصیبت‌خوانی‌اش. سخت بود وقتی همه‌ی حاضران توی حسینیه دست بر پهنای صورت یا سر در گریبان اشک می‌ریختند و ناله می‌کردند، مثل توریستی در شهری غریب، آن وسط بنشینی و زل بزنی به آدم‌هایی که دلیل تأثرشان را درست و دقیق نمی‌فهمی...»
کتاب «کآشوب» در کتاب‌فروشی بزرگ‌سال باغ کتاب تهران (سروستان) موجود بوده و در دسترس علاقه‌مندان به کتاب و کتاب‌خوانی است. سروستان باغ کتاب هرروز از ساعت 9 تا 23 پذیرای مراجعان است.
1398/06/24 | 13:51 0 نظر 589 بازدید امتیاز: با 0 رای Article Rating
شما به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
امتیاز: با 0 رای
  • چند روایت معتبر از مجلس روضه

نظرات

نظر شما برای ما مهم است ...

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.