دریافت اپلیکیشن اندروید باغ کتاب

 خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

اسم‌های محله‌های قدیمی تهران از کجا آمده‌اند؟
 

اسم‌های محله‌های قدیمی تهران از کجا آمده‌اند؟

اسم بسیاری از محله‌های تهران به نام مالک آن منطق نامگذاری شده است. با هم نگاهی به اسم محله‌های قدیمی تهران می‌اندازیم.
ﺳﻪشنبه، 28 اردیبهشت 1400 | Article Rating

ونک
دهکده‌ی ونک در شمال تهران و جنوب غربی تجریش دهکده‌ای بسیار قدیمی است. نام ونک در منابع قرن ششم هجری قمری آمده است. میرزایوسف‌خان مستوفی‌الممالک، صدراعظم عهد ناصری آن را از ناصرالدین شاه خرید و برای آبادی آن تلاش بسیاری کرد.

فرمانیه
ملک فرمانیه متعلق به کامران‌میرزا نایب‌السلطنه بود که پس از درگذشت او به دخترش رسید. شاهزاده فرمانفرمای مشهور این ملک را از وارث نایب‌السلطنه خرید و از این پس به نام فرمانفرما به فرمانیه مشهور شد. سفارت ایتالیا اراضی فعلی خودش را از فرمانفرما خریده است.

مجیدیه
منطقه‌ی مجیدیه را عبدالمجید میرزا عین‌الدوله، صدر اعظم مستبد محمدعلی‌شاه آباد کرده است و به همین علت به مجیدیه معروف شد.

پونک
اهالی این منطقه معتقد بودند چون در اراضی این دهکده پونه زیاد می‌روید، به این نام معروف شده است.

آجودانیه
آجودانیه به نام آبادکننده‌ی خود، آقارضا عکاس‌باشی، آجودان مخصوص اقبال‌السلطنه مشهور شد. آقارضاخان در ابتدا از ملازمان حضور ناصرالدین‌شاه بود و بعد در سال ۱۲۸۰ قمری، لقب عکاس‌باشی گرفت.

الهیه
نام قدیم الهیه خور آذین متعلق به عزه‌الدوله، همسر امین‌الدوله بوده است. پس از اینکه میرزاجعفر حکیم الهی این اراضی را خرید و آن را آباد کرد، به الهیه مشهور شد.

اقدسیه
اقدسیه پیش از این حصارملا خوانده می‌شد. ناصرالدین‌شاه باغ و عمارتی در این منطقه ساخت و نام یکی از کنیزان محبوبش، امینه اقدس را روی آن گذاشت و به اقدسیه معروف شد.

امجدیه
در محل فعلی ورزشگاه شهید شیرودی، میدانی وجود داشت که به خواسته‌ی امجدالوزرا یکی از علمازادگان قزوین به امجدیه موسوم شد.

شیان
این منطقه از آبادی‌های قدیمی شمیران است که در قدیم به قلعه‌ی شیان معروف بوده است. سراسر املاک شیان به تیرداد بارسقمیان، حسابدار دبیرستان البرز تعلق داشت که ارباب آن املاک شمرده می‌شد. جاده‌ی قدیم لواسان از شمال این ده عبور می‌کرد.
 

تصاویر
  • اسم‌های محله‌های قدیمی تهران از کجا آمده‌اند؟
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: