دریافت اپلیکیشن اندروید باغ کتاب

 خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

1399/04/30

انوشه انصاری؛ اولین فضانورد زن ایرانی

رویای کودکی انوشه انصاری مثل خیلی از کودکان دیگر، سفر به فضا بود. رویایی دست‌نیافتنی که فقط می‌توانست مهمان تخیل‌های شبانه باشد. گردش روزگار و پیشرفت علم و تکنولوژی اما کاری کرد که انوشه خودش به رویای شبانه خیلی از کودکان تبدیل بشود.

انوشه انصاری؛ اولین فضانورد زن ایرانی

  1. انوشه انصاری(رییسیان) شهریور سال ۱۳۴۵ در مشهد به دنیا آمد. او در ۱۹ سالگی همراه خانواده‌اش به آمریکا مهاجرت کرد و تا مقطع فوق‌لیسانس در رشته مهندسی برق و علوم رایانه تحصیل کرد. او بعدها شرکت‌های فناوری ارتباط از راه دور (TTI) و Prodea Systems را تاسیس کرد.
  2. اما ۲۳ شهریور سال ۱۳۸۵ روزی بود که رویای کودکی او تحقق پیدا کرد. فضاپیمای سایوز به فضا پرتاب شد و انوشه، یکی از سه سرنشین آن بود. فرمانده‌ روسی «میخاییل تیورین» و «مایکل لوپز الگریا» فضانورد ناسا از پایگاه فضایی «بایکونور» در قزاقستان دو سرنشین دیگر این فضاپیما بودند. سایوز دو روز بعد از پرتاب به ایستگاه بین‌المللی فضایی رسید و انوشه هشت روز در آن ایستگاه فضایی زندگی کرد.
  3.  او بعد از پشت سر گذاشتن آن سفر شگفت‌انگیز، شروع به تحصیل کرد و فوق‌لیسانس دوم خود را در رشته ستاره‌شناسی گرفت. انوشه در سال‌های بعد جوایز زیادی برای فعالیت‌هایش در زمینه‌های مختلف گرفت؛ او سال ۲۰۰۰(۱۳۷۹) از طرف مجله‌ زن شاغل آمریکا به عنوان کارآفرین برتر انتخاب شد، سال ۲۰۰۱(۱۳۸۰) در فهرست تاجران موفق مجله‌ فورچون آمریکا قرار گرفت، اولین جایزه نوآوری سیمونز را که هرسال به کارآفرینان موفق زن در زمینه فن‌آوری داده می‌شود در سال ۲۰۰۹(۱۳۸۸) دریافت کرد، دکترای افتخاری علوم را در سال ۲۰۱۲(۱۳۹۱) از دانشگاه جرج میسون گرفت و جایزه ملی پیشگامان فضای آمریکا را به پاس خدماتش به جامعه‌ فضایی در سال ۲۰۱۵(۱۳۹۳) دریافت کرد.
1399/04/30 | 16:07 0 نظر 237 بازدید امتیاز: 5 با 1 رای Article Rating
شما به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
امتیاز: 5 با 1 رای
  • انوشه انصاری؛ اولین فضانورد زن ایرانی

نظرات

نظر شما برای ما مهم است ...

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.