خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

1399/04/28

آذر اندامی؛ اولین تولید‌کننده واکسن وبا در ایران

آیا می‌دانستيد یکی از حفره‌های برخوردی روی سیاره‌ زهره، به نام يك پزشك و باكتری‌شناس زن ايرانی، «اندامی» نامگذاری شده است؟‌

آذر اندامی؛ اولین تولید‌کننده واکسن وبا در ایران

  1. اهالی رشت احتمالا نام «آذر اندامی» را زیاد شنیده‌اند. بلوار «آذر اندامی» در منطقه گلسار این رشت، به افتخار این دانشمند ایرانی نامگذاری شده است. آذر اندامی، متولد ۱۳۰۵ در شهر، پزشک و باکتری‌شناس ایرانی است. اندامی بعد از دریافت مدرک سال نهم، به علت مخالفت پدرش با ادامه تحصیل او، وارد دانشسرای مقدماتی رشت شد. او سال ۱۳۲۵ و بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشسرا، در وزارت فرهنگ استخدام شد و شغل معلمی را پیش گرفت. سال ۱۳۲۹ بود که همزمان با تدریس، خودش هم دیپلم طبیعی را گرفت و سال ۱۳۳۱، در کنکور پزشکی دانشگاه تهران قبول شد.
    آذر جوان در ۳۲ سالگی مدرک پزشکی خود را دریافت کرد و بلافاصله وارد دوره تخصص زنان و زایمان شد. او بعد از پایان دوره تخصص در انستیتو پاستور مشغول کار شد. همان روزها بود که در زمینه‌ «باکتری‌شناسی عفونت‌های بیمارستانی» تحقیق كرد و نتيجه‌ پژوهشش را در مجلات معتبر پزشکی منتشر کرد. مدتی بعد بيماری وبا در ایران شيوع پيدا كرد و جان عده زیادی از ایرانی‌ها را در معرض خطر قرار داد؛ آذر اندامی در آن روزها توانست با توليد واکسن‌ مرغوب به کنترل این بيماری کمک کند. این واکسن بعدها به کشورهای همسایه هم فرستاده شد. به خاطر این کار بزرگ، دکتر اندامی به معاونت بخش میکروب‌شناسی و بعد از آن به ریاست بخش وبا و دیفتری انستيتو پاستور منصوب شد.
  2. آذر اندامی سال ۱۳۴۵ با استفاده از بورس تحصیلی انستیتو پاستور به پاریس رفت و گواهینامه باکتریولوژی را در این شهر دریافت کرد. او سال ۱۳۵۳ دانشنامه تخصصی علوم آزمایشگاهی بالینی را دریافت کرد و درنهایت در سال ۱۳۵۷ بازنشسته شد. او بعد از بازنشستگی ریاست آزمایشگاه تشخیص طبی بيمارستان باهر تهران را بر عهده گرفت و مدتي بعد هم در مطب همسرش، به درمان بیماری‌های زنان و زایمان مشغول شد.
  3. ین پزشک بزرگ ایرانی در ۲۸ مرداد سال ۱۳۶۳ به دليل آمبولی ریه درگذشت. سال ۱۳۷۱، اتحادیه‌ بین‌المللی ستاره‌شناسی (IAU) که از سال ۱۲۹۸ و بعد از نقشه‌برداری ماهواره‌ اکتشافی ماژادن از سیاره‌ زهره، نقطه‌های موجود در این سیاره را به نام زنان بزرگ جهان نامگذاری می‌كرد، حفره‌ای در جنوب سیاره‌ زهره را به نام آذر اندامی نامگذاری کرد. آذر اندامی تنها زن ایرانی است که –با تلاش دخترش- نامش به این اتحادیه فرستاده شده است.
1399/04/28 | 11:36 0 نظر 247 بازدید امتیاز: 5 با 1 رای Article Rating
شما به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
امتیاز: 5 با 1 رای

نظرات

نظر شما برای ما مهم است ...

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.