دریافت اپلیکیشن اندروید باغ کتاب

 خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

1399/03/26

بنیانگذار نقشه نگاری نوین در ایران را بشناسید

با مهندس عباس سحاب بنیانگذار دانش نقشه‌نگاری نوین در ایران آشنا شوید.

بنیانگذار نقشه نگاری نوین در ایران را بشناسید

  1. در هفت سالگی همراه پدرش، میرزا ابوالقاسم سحاب، پژوهشگر مشهور ایرانی، از تفرش به تهران آمد تا بتواند تحصیلش را ادامه بدهد. جرقه ماجرا همان روزها خورد؛ وقتی عباس کوچک کتاب «جغرافیای کارپنتر» را دید. کتابی که پدر ترجمه کرده بود اما به خاطر هزینه بالای رسم نقشه‌هایش، از چاپ آن صرف نظر کرده بود. دیدن این کتاب، کلید ورود او به دنیای جغرافیا بود..
  2.  دبیرستانی بود که در خیابان جمهوری تهران، چند گردشگر فرانسوی را دید که از نبود یک نقشه راهنما برای شهر تهران گلایه می‌کردند. این بار دیگر مصمم شد کاری را که در ذهنش بود عملی کند. ۲۷ریال پس‌انداز داشت و همه‌اش را در این راه گذاشت. در همان دوره دبیرستان اولین نقشه تهران را به زبان لاتین، با یک شیشه مرکب، چند قلم هاشور و یکی دو متر کاغذ کالک آماده کرد. ۶ماه تهیه نقشه طول کشید و ۴ماه چاپ آن و تازه با درآمد آن توانست نسخه فارسی نقشه را هم تولید کند. آن روزها ۱۵ساله بود.
  3.  سال ۱۳۲۴ و در ۲۴ سالگی اما، عباس جوان کارش را در منزل شخصی‌اش در میدان ژاله، جدی‌تر دنبال کرد. سفر می‌کرد، مطالعه می‌کرد، یادداشت می‌کرد و نقشه‌های مختلفی از جغرافیای ایران تهیه می‌کرد. کم‌کم مشکلاتی که در کار با چاپخانه‌ها و ناشرها بود، باعث شد موسسه جغرافیایی و کارتوگرافی سحاب را تشکیل بدهد. موسسه‌ای که تا همین امروز، زیر نظر فرزندان مهندس سحاب به حیات خود ادامه می‌دهد.
  4.  سال ۱۳۳۹ اولین دوره نقشه‌های آموزشی را برای مدارس چاپ کرد و قدم بزرگی در آموزش علم جغرافیا به دانش‌آموزان برداشت. بعد از آن سراغ تولید کره‌های جغرافیا رفت. اولین کره جغرافیایی به زبان فارسی را سال ۱۳۳۴ و با همکاری موسسه کلمبوس آلمان تهیه کرد. اولین اطلس جغرافیا را هم او در سال ۱۳۴۲ وارد بازار کرد. علاوه بر اینها، او آرشیو بی‌نظیری از منابع جغرافیایی سراسر دنیا جمع‌آوری کرد. کتابخانه‌ای با ۱۸هزار جلد کتاب، ۱۶هزار مجله جغرافیایی و هزاران نقشه از کشورهای مختلف. او در سال‌های آخر عمرش کار تحقیق و پژوهش بر روی «اطلس چهارده قرن هنر اسلامی» را شروع کرد اما نتوانست در زمان حیات خود آن را به طور کامل چاپ کند.
  5. ۳دی، روز تولد مهندس عباس سحاب است. مردی که خدمات بسیاری به جغرافیای کشورمان کرد و سال ۱۳۷۸، در ۷۸ سالگی از دنیا رفت.
1399/03/26 | 17:27 0 نظر 225 بازدید امتیاز: با 0 رای Article Rating
شما به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
امتیاز: با 0 رای
  • بنیانگذار نقشه نگاری نوین در ایران را بشناسید

نظرات

نظر شما برای ما مهم است ...

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.