خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

تاکید اعضای شورای شهر بر حمایت از باغ کتاب تهران
در جلسه شورای شهر تهران مطرح شد
 

تاکید اعضای شورای شهر بر حمایت از باغ کتاب تهران

اعضای شورای شهر تهران با استقبال از ساخت مجموعه باغ کتاب تهران، بر لزوم حمایت از این مجموعه فرهنگی-علمی تاکید کردند.
دوشنبه، 19 تیر 1396 | Article Rating

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی باغ کتاب تهران، معصومه آباد صبح یکشنبه در سیصد و پنجاه و هشتمین جلسه شورای شهر که در باغ کتاب برگزار شد، گفت: باغ کتاب زیرساخت عظیم فرهنگی است که در بلندای عباس آباد ایجاد شده و به عنوان قطب گردشگری باید شناخته شود.

وی با بیان اینکه محصول این قطب گردشگری کتاب خواهد بود که در ماه‌های پایانی شورای شهر چهارم آن را تقدیم کتاب‌خوانان و به خصوص کودکان و نوجوانان کرده‌ایم، گفت: باید فعالیت زیرساخت‌های اینچنینی نهادینه شود و جامعه را به موضوعات فرهنگی پیوند دهیم.

محسن پیرهادی عضو هیات رئیسه شورا نیز با بیان اینکه باغ کتاب یک دستاورد مهم برای شهر است، گفت: باید حوزه کتابخوانی جدی گرفته شود و از رئیس شورای شهر می‌خواهیم که از مقام معظم رهبری دعوت کنند که بازدیدی از باغ کتاب داشته باشند؛ چرا که علاوه بر اینکه در باغ کتاب اتفاقات خوبی رخ داده رهبر انقلاب نیز همواره نسبت به سرنوشت باغ کتاب دغدغه داشتند.

همچنین مجتبی شاکری رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر نیز با بیان اینکه باغ کتاب باید نسبت خود را با کتابخانه‌های عمومی و خصوصی مشخص کند، گفت: این زیرساخت عظیم فرهنگی می‌تواند بر روی رفتار آحاد جامعه تاثیرگذار باشد. به گونه‌ای که باغ کتاب می‌تواند نقشی مؤثر در تولید آثار اقتباسی ویژه کودکان و نوجوانان داشته باشد.

وی با بیان اینکه مدیریت شهری با استفاده از ظرفیت این باغ می‌تواند تمام پیام‌ها و ایده‌های خود را از طریق هنر منعکس کند، تصریح کرد: امیدواریم با استفاده از ظرفیت‌های اینچنینی فرهنگسازی در خصوص حقوق شهروندی،‌ مسائل فرهنگی شهر و ... از طریق هنر و تصویر ارائه شود.

در ادامه اسماعیل دوستی عضو کمیسیون حمل و نقل با بیان اینکه این روزها برخی از قالیباف با احتیاط تشکر می‌کنند، گفت: اما من با شفافیت و روشنی از زحمات قالیباف و شهرداری در این مدت تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه برخی‌ها معتقدند که تعداد بازدیدها از این مجموعه کم است،‌ ادامه داد: اما اگر به این مجموعه فرصت دهیم تا صدای معروفیتش به گوش همگان برسد قطعاً مجموعه تکی خواهد بود.

همچنین الهه راستگو عضو کمیسیون فرهنگی با بیان اینکه از شهرداری تهران برای ایجاد چنین مجموعه‌ای تشکر می‌کنم گفت: برای ایجاد این مجموعه کار ویژه‌ای انجام شده و با استفاده از پتانسیل آن می‌توان جلوی بسیاری از آسیب‌های اجتماعی را گرفت.

وی افزود: این مجموعه بسیار بزرگ و حرفه‌ای است اما باید برای استفاده معلولان و نابینایان نیز بهینه سازی شود. به گونه‌ای که کتاب و نشریات بریل در این باغ گذاشته شود.

پرویز سروری رئیس کمیسیون نظارت شورا نیز با بیان اینکه کتاب نماد تمدن است گفت: البته برخی «اصحاب نق» نیز وجود دارند که همیشه نگران هستند و حتی در مصاحبه‌هایشان حرف از گران ساخته شدن این مجموعه می‌زنند اما سؤال اینجاست که چگونه حسابرسی و مصاحبه کرده‌اید.

وی با بیان اینکه ساخت این باغ قطعاً جزء حسنات شهرداری خواهد بود که در تاریخ جمهوری اسلامی در حوزه فرهنگی ماندگار خواهد شد، گفت: البته این باغ کتاب سخت افزار است و باید برای حوزه‌های فرهنگی نیز کاری صورت بگیرد و با انجام اقدامات مؤثر کمک کنیم تا سرانه مطالعه کتاب افزایش یابد که پیشنهاد می‌شود تیم آینده مدیریت شهری این موضوع را در دستور کار قرار دهد.

در ادامه رضا تقی پور سخنگوی شورای شهر نیز با بیان اینکه باغ کتاب یک مجموعه نادر در کل کشور و خاورمیانه است تصریح کرد: البته ساخت این مجموعه شروع کار است و پیشنهاد می‌شود که طرح جامع بهبود وضعیت استفاده از این باغ تدوین شود.

اقبال شاکری رییس کمیته عمران شورای شهر نیز با بیان اینکه باغ کتاب یک پایگاه فرهنگی و ذخیره فرهنگی شهر است، گفت:‌ این مجموعه دارای 110 هزار متر مربع زیربنا و 65 هزار متر مربع فضای نمایشگاهی است، این مکان باید علاوه بر اینکه به محل و پایگاهی برای عرضه کتاب تبدیل شود، باید به یک فرصت گردشگری و فرهنگی نیز بدل شود.

رییس کمیته عمران شورای شهر با بیان اینکه برای بهبود وضعیت باغ کتاب باید تعداد پارکینگ‌های آن افزایش یابد، گفت: باید فکری به حال دسترسی راحت خانواده‌ها و شهروندان با اتکا به استفاده از حمل و نقل خاص داشته باشیم.

ابوالفضل قناعتی عضو هیات رییسه شورای شهر تهران هم با بیان اینکه احساس می‌شود که پیوست ترافیکی خاصی باید برای مجموعه‌های واقع در تپه‌های عباس‌آباد ایجاد شده و فکر اساسی در این زمینه داشته باشیم، گفت: این مجموعه توسط سه اتوبان حقانی، مدرس و همت احاطه شده که در زمان پیک ترافیک، ترافیک سنگینی وجود خواهد داشت که نیازمند آن هستیم فضای بیشتری به عنوان پارکینگ طراحی شود.

وی با بیان اینکه متاسفانه باغ موزه دفاع مقدس با اینکه راه‌اندازی شده اما مورد استقبال چندانیمهدی چمران نیز در این جلسه با بیان اینکه برای ساخت این مجموعه اقدامات ارزنده‌ای صورت گرفته اما هنوز جای کار زیادی در این مجموعه وجود دارد و این مجموعه قابل تبدیل و به‌روزرسانی است، گفت: قرار بود منطقه عباس‌آباد یک مرکز تجاری و اداری باشد و کلیه وزارتخانه‌ها به این منطقه منتقل شوند که تعدادی از وزارتخانه‌ها همچون نفت، شهرسازی و ... به این منطقه منتقل شده و چند وزارتخانه نیز زمین خریده و تاکنون با شهرداری در دادگاه درگیر هستند چرا که با پول آن زمان زمین خریده و حتی گودبرداری هم کرده‌اند اما جلوی فعالیت آنها گرفته شد. قرار نگرفته، گفت: باید فعالیت‌ها در اراضی عباس‌آباد مورد بازنگری قرار گیرد چرا که زحمات زیادی برای ساخت این مجموعه‌ها کشیده شده است.

وی با بیان اینکه زمانی که ما در شورای شهر دوم بودیم طرح جامع اراضی عباس‌آباد تهیه شد و قرار بود بازار بزرگی از شمال تا جنوب ایجاد شود تا به میدان آرژانتین برسد، گفت: وزیر مسکن وقت به خدمت مقام معظم رهبری رسید و با دستور کتبی رهبری مبنی بر اینکه تپه‌های عباس‌آباد باید با رویکرد فضای سبز و ایجاد مراکز فرهنگی کلان حفظ شود، این طرح مسکوت ماند و تک به تک مجوزهای ساختمان‌های اداری و تجاری لغو شد. البته ساختمان راه‌آهن نیمه کاره ساخته شده بود و هر چند ما اصرار داشتیم که ساختمان به فضای فرهنگی تبدیل شود اما به زور ساختمان را به پایان رسانده و به راه‌آهن تحویل دادند.

رییس شورای شهر تهران با بیان اینکه باید ساختمان‌های ساخته شده نیز به مراکز فرهنگی یا گردشگری تبدیل می‌شدند، گفت: به هر حال باغ کتاب و اراضی عباس‌آباد یکی از قطب‌های فرهنگی کشور و خاورمیانه هستند و باید برای اعتلای آن کمک کنیم.

تصاویر
  • تاکید اعضای شورای شهر بر حمایت از باغ کتاب تهران
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: