1399/03/21

اولین نقشه‌های تهران را ببینید

مساحت تهران تا سال ۱۲۴۶ خورشیدی فقط ۴،۴ کیلومتر مربع بود و گنجایش جمعیت ۱۵۰هزار نفره‌ی شهر را نداشت. بنابراین حدود ۱۲درصد از مردم شهر بیرون از دروازه‌ها زندگی می‌کردند.

اولین نقشه‌های تهران را ببینید

در این سال ناصرالدین‌شاه قاجار تصمیم گرفت برج و باروی دوره‌ی صفویه را تخریب کند و شهر را از چهار طرف گسترش دهد. به این ترتیب مساحت شهر به حدود ۱۹ کیلومتر مربع رسید و تعداد دروازه‌های آن هم از ۶ دروازه به ۱۲ دروازه افزایش پیدا کرد.
این شهر جدید را که به شکل هشت ضلعی بود، «دارالخلافه‌ی ناصری» نامیدند و خندقی را به دورش کشیدند. بر اساس نقشه‌ی امروز تهران، محدوده‌ی دارالخلافه‌ی ناصری عبارت بود از شمال: خیابان انقلاب، از جنوب: خیابان شوش، از شرق: خیابان هفده شهریور و از غرب: خیابان کارگر.
عکس اول: قدیمی‌ترین نقشه‌ی بازمانده از تهران مربوط به سال ۱۲۰۵ خورشیدی (دوره‌ی فتحعلیشاه) | این نقشه توسط شخصی به نام سروان نازکوف و به زبان روسی تهیه شده است.
عکس دوم: نخستین نقشه‌ی دقیق تهران که پیش از سال ۱۲۲۳ خورشیدی ترسیم شده است.
عکس سوم: این تصویر نقشه‌ی دارالخلافه‌ی ناصری در اواخر دوره‌ی ناصرالدین‌شاه را نشان می‌دهد؛ در این زمان، جمعیت شهر به ۲۵۰ هزار نفر رسیده بود و نشان می‌داد که گسترش برنامه‌ریزی شده شهر، تصمیمی دوراندیشانه بوده است.

1399/03/21 | 12:33 0 نظر 94 بازدید امتیاز: با 0 رای Article Rating
شما به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
امتیاز: با 0 رای

نظرات

نظر شما برای ما مهم است ...

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.