خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

اولین خلبان زن ایرانی چه کسی بود؟
 

اولین خلبان زن ایرانی چه کسی بود؟

سال ۱۳۱۸ بود که عفت جوان برای آموزش خلبانی وارد باشگاه هواپیمایی شد و اولین پرواز مستقلش را روز ۲۷ آبان سال ۱۳۱۹ انجام داد.
ﺳﻪشنبه، 06 خرداد 1399 | Article Rating

 

  1. عفت تجارتچی سال ۱۲۹۶ به دنیا آمد. او بعد از گرفتن دیپلم مدتی در بانک ملی و بعد در کتابخانه دانشکده پزشکی به عنوان مترجم فرانسه مشغول کار شد اما در تمام آن روزها، علاقه روزهای کودکی‌اش را از یاد نبرد و شوق پرواز آرام و قرار را از او گرفته بود. سال ۱۳۱۸ بود که عفت جوان برای آموزش خلبانی وارد باشگاه هواپیمایی شد. «به ساختمان باشگاه در خیابان سعدی رفتم اما عضو آن نشدم. وقتی به خانه آمدم و جریان را به پدرم گفتم او با حیرت گفت چرا برای خلبانی نام‌نویسی نکردی؟ در جواب گفتم چون هنوز هیچ زنی داوطلب این کار نشده‌است. پدرم در پاسخ گفت: چه اشکالی دارد که تو اولین زن خلبان ایرانی باشی! برو هرچه زودتر در باشگاه خلبانی ثبت‌نام کن و من هم پذیرفتم. فردای همان‌روز به باشگاه خلبانی رفتم و به عنوان اولین زن داوطلب نام‌نویسی کردم. وقتی مسئولان باشگاه مرا داوطلب خلبانی دیدند سخت متعجب شدند و تحسینم کردند. همین موضوع باعث شد خانم‌ها اینا اوشید، قدسیه فرخزاد، فخرالتاج منفردی، عذرا رحیمی، درخشنده ملکوتی و صفیه پرتوی نیز در باشگاه خلبانی نام‌نویسی کنند»
  2. تجارتچی اولین پرواز مستقلش را روز ۲۷ آبان سال ۱۳۱۹ انجام داد. « علت اینکه تاریخ نخستین پرواز مستقل خود را به یاد دارم این است که همان روز من بهترین لحظه‌های زندگی‌ام را سپری می‌کردم و پشت دیوان حافظ خود به یادگار نوشتم «پرشکوه‌ترین روز برای یک خلبان، روزی است که اولین پرواز آزادش را انجام دهد،» پدرم مردی روشنفکر بود و در مورد پیشرفت‌های زندگی من نه تنها کارشکنی و بهانه‌جویی نمی‌کرد بلکه راهنمای مورد اعتمادم بود. در عوض مادرم از اینکه به فراگیری فن خلبانی پرداخته بودم سخت در وحشت بود. حتی پدرم به من گوشزد کرده بود درباره نخستین روزی که پرواز مستقل دارم چیزی به او نگویم. راستش خود من نیز اطلاعی از تاریخ اولین روز پروازم نداشتم و ضمن تمرینات متوجه شدم برای این کار آماده شده‌ام و قرار است به طور مستقل پرواز کنم».
  3. جالب است که بدانید اولین زن خلبان ایرانی، یک دیوان شعر هم دارد! تجارتچی در دهه ۳۰ شمسی دیوان «برگ‌های پراکنده» را چاپ کرد. او روز ۱۹ فروردین سال ۱۳۷۸ از دنیا رفت.

 

تصاویر
  • اولین خلبان زن ایرانی چه کسی بود؟
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: