خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

1399/03/01

روایتی از مجسمه میدان فردوسی و سازنده آن

مجسمه‌ی فعلی، سومین و آخرین مجسمه‌ی نصب‌شده در میدان فردوسی از ۱۷ خرداد سال ۱۳۳۸ تا همین حالا است. مجسمه‌ای که از ارتفاعی ۱۲ متری به مردم تهران خیره شده است.

روایتی از مجسمه میدان فردوسی و سازنده آن

  1. در عکس اول مجسمه‌ی قدیمی میدان فردوسی را می‌بینید. همان‌طور که می‌بینید، مجسمه‌ی فردوسی در آن روزها با مجسمه‌ی امروزی که کار استاد ابوالحسن صدیقی است، فرق داشته. مجسمه‌ی فعلی، سومین و آخرین مجسمه‌ی نصب‌شده در میدان فردوسی از ۱۷ خرداد سال ۱۳۳۸ تا همین حالا است. مجسمه‌ای که از ارتفاعی ۱۲ متری به مردم تهران خیره شده است.
  2. هیچ وقت به مجسمه‌ی کودکی که پایین پای فردوسی قرار گرفته دقت کرده‌اید؟ می‌دانید او کیست؟ فریدون صدیقی، فرزند استاد صدیقی می‌گوید «در قسمت پایین این مجسمه، پیکر کودکی زال ـ از شخصیت‌های شاهنامه ـ تصویر شده است. آن طور که در شاهنامه آمده است زال بر روی کوه قاف بزرگ شد، بنابراین پایه مجسمه به صورت یک تخته سنگ طبیعی که حاکی از داستان زندگی زال است، تهیه شد».
  3. جنس مجسمه‌ای که استاد صدیقی ساخته، سنگ مرمر کارارا و ارتفاع آن بیش از سه متر است. تخته‌سنگی که برای پایه‌ی مجسمه در نظر گرفته شده، ۵۹ تن وزن دارد و از کوه الوند همدان جدا و به تهران منتقل شده است. استاد صدیقی، سازنده‌ی مجسمه سال ۱۳۷۴ از دنیا رفته است. گوستینوس آمبروزی، مجسمه‌ساز شهیر ایتالیایی به او لقب میکل‌آنژ شرق داده بود. ابوالحسن صدیقی در طول عمر خود بیش از ۸۰ مجسمه ساخت؛ مجسمه‌ی برنزی «نادرشاه افشار» در مشهد، مجسمه‌ی برنزی «امیرکبیر» در پارک ملت تهران، مجسمه‌ی مرمری «ابوعلی سینا» در میدان بوعلی همدان، مجسمه‌ی «خیام» در پارک لاله تهران، مجسمه‌ی «یعقوب لیث‌ صفاری» در ورودی شهر دزفول و مجسمه‌ی مرمری «سعدی» در شیراز از معروف‌ترین آثار او هستند.

1399/03/01 | 16:01 0 نظر 170 بازدید امتیاز: 5 با 2 رای Article Rating
شما به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
امتیاز: 5 با 2 رای

نظرات

نظر شما برای ما مهم است ...

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.