دریافت اپلیکیشن اندروید باغ کتاب

 خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

«سنگلج» یا «سنگ رج»؟ مروری بر یک محله تاریخی
سی و پنجمین نشست «چهارشنبه‌های تهران» برگزار می‌شود؛
 

«سنگلج» یا «سنگ رج»؟ مروری بر یک محله تاریخی

سی و پنجمین نشست «چهارشنبه‌های تهران» باغ کتاب به بررسی تاریخی و فرهنگی محله سنگلج اختصاص خواهد یافت.
ﺳﻪشنبه، 29 بهمن 1398 | Article Rating

به گزارش روابط عمومی باغ کتاب تهران، میزبان سی و پنجمین برنامه از سلسله برنامه‌های «چهارشنبه‌های تهران» که از ساعت 18 تا 20:30 روز چهارشنبه 30 بهمن ماه برپا خواهد شد رضا فیضی، معمار و پژوهشگر این حوزه است. برنامه این هفته با موضوع «سنگلج» برگزار و در این برنامه به بررسی ابعاد مختلفی از معماری، فرهنگ و تاریخ این محله قدیمی شهر تهران پرداخته می‌شود.

در «چهارشنبه‌های تهران» این هفته حمید‌رضا حسینی؛ کارشناس تاریخ و تهران پژوه، با موضوع «توسعه و تحول محله سنگلج در دوره قاجار»، خدایار قاقانی؛ مستند‌ساز و منتقد سینما، با عنوان «میرزا یوسف و میرزا حسن مستوفی‌الممالک»، نیما توسلی؛ شهر‌ساز با محوریت «مسیر توسعه سنگلج؛ یک تاریخ و چند انتخاب» و فاطمه غریب؛ مرمتگر شهری و پژوهشگر بافت تاریخی تهران با موضوع «تحولات شهری سنگلج با تأکید بر رخداد‌های سیاسی» سخنرانی خواهند کرد. همچنین قسمت‌هایی از مستند «خونه» که درباره محله سنگلج است، نمایش داده خواهد شد.

سنگلج یکی از محله‌های قدیمی شهر تهران است. برخی نام سنگلج را تغییر شکل یافته «سنگ رج» می‌دانند. رج به معنی ردیف است و اصطلاح سنگ رج مربوط به تقسیم آب با پاره‌های سنگ بوده ‌است.

برنامه «چهارشنبه‌های تهران» که از ابتدای تابستان، هر چهارشنبه در باغ کتاب تهران برگزار می‌شود، از دریچه معماری و فرهنگ و از منظر خصوصیات ظاهری، تاریخ و شناسه‌های مکانی به بررسی شهر تهران می‌پردازد. محل برگزاری این برنامه در روزهای چهارشنبه هر هفته در راهروی سروستان باغ کتاب تهران خواهد بود.  

تصاویر
  • «سنگلج» یا «سنگ رج»؟ مروری بر یک محله تاریخی
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: