دریافت اپلیکیشن اندروید باغ کتاب

 خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

میدان آزادی؛ نماد تهران مدرن
در سی و سومین نشست «چهارشنبه‌های تهران» بررسی می‌شود؛
 

میدان آزادی؛ نماد تهران مدرن

سی و سومین نشست «چهارشنبه‌های تهران» به بررسی و تحلیل پیرامون تاریخ و معماری میدان آزادی اختصاص دارد.
ﺳﻪشنبه، 15 بهمن 1398 | Article Rating

به گزارش روابط عمومی باغ کتاب تهران، سی و سومین نشست «چهارشنبه‌های تهران» با هدف بررسی ابعاد مختلفی از تاریخ و معماری میدان آزادی برپا می‌شود. این برنامه چهارشنبه 16 بهمن ماه به میزبانی رضا فیضی، معمار و پژوهشگر و با حضور علاقه‌مندان و کارشناسان هنر و معماری شهر تهران برگزار خواهد شد.

در این برنامه سه تن از فعالان و کارشناسان حوزه معماری درباره میدان آزادی و جایگاه این میدان در معماری و هنر معاصر تهران صحبت خواهند کرد. در اولین قسمت برنامه بهروز مرباغی معمار میدان آزادی را از جایگاه میدان معماری مدرن ایران بررسی خواهد کرد. در بخش بعدی برنامه کیانوش ناصر‌المعمار میدان آزادی را از منظر تاریخی بررسی و تحلیل می‌کند. مینا حاجیان نیز به‌عنوان سخنران پایانی برنامه با عنوان «میدانی که نیست» پیرامون میدان آزادی و چالش‌های آن سخنرانی خواهد کرد.

همچنین در این برنامه دو مستند کوتاه درباره میدان آزادی با عنوان «برج آزادی از زبان حسین امانت» و «برج آزادی؛ مظهر تهران» نمایش داده خواهد شد.

میدان آزادی بزرگ‌ترین میدان شهر تهران است که در بخش غربی این شهر قرارگرفته است. نام سابق این میدان شهیاد بود که به همراه برج آزادی در سال 1349 خورشیدی به دستور محمد‌رضا پهلوی و با طراحی حسین امانت ساخته شد و پس از انقلاب اسلامی میدان آزادی نام گرفت. این میدان نماد شهر تهران محسوب است.

فصل سوم برنامه «چهارشنبه‌های تهران» که از ابتدای زمستان، هر چهارشنبه در باغ کتاب تهران برگزار می‌شود، از دریچه معماری، تاریخ، فرهنگ، خرده‌فرهنگ‌ها و شناسه‌های مکانی به بررسی شهر تهران می‌پردازد. محل برگزاری این برنامه در روزهای چهارشنبه هر هفته در راهروی سروستان باغ کتاب تهران و شرکت برای عموم رایگان است.

تصاویر
  • میدان آزادی؛ نماد تهران مدرن
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: