دریافت اپلیکیشن اندروید باغ کتاب

 خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

1398/10/16
بررسی یک میدان قدیمی در سی‌امین نشست «چهارشنبه‌های تهران»

میدان راه‌آهن؛ آنچه بود و آنچه هست

سی‌امین نشست «چهارشنبه‌های تهران» به بررسی تاریخی و معماری میدان راه‌آهن تهران اختصاص خواهد یافت.

میدان راه‌آهن؛ آنچه بود و آنچه هست

به گزارش روابط عمومی باغ کتاب تهران، سی‌امین برنامه «چهارشنبه‌های تهران» باغ کتاب با حضور کارشناسان و علاقه‌مندان به تاریخ و معماری تهران به بررسی میدان راه‌آهن خواهد پرداخت. این برنامه به روال هر چهارشنبه از ساعت 18 تا 20:30 در راهرو سروستان باغ کتاب برگزار خواهد شد. میزبان این برنامه وحید قاسمی فعال فرهنگی و برنامه‌ریز حوزه شهری خواهد بود.

در این برنامه مینا حاجیان، معمار با موضوع میدان راه‌آهن، در خدمت و خیانت به پیادگان سخنرانی خواهد کرد. در بخش بعدی برنامه فیروزه سالاری، کارشناس میراث جهانی با محوریت نقش میدان راه‌آهن پیش و پس از قرار گرفتن در حریم یک اثر جهانی صحبت خواهد کرد. رضا فیضی مرمتگر ابنیه و شهر‌های تاریخی به‌عنوان سخنران پایانی برنامه درباره میدان راه‌آهن به‌عنوان میراث معاصر سخنرانی خواهد کرد. همچنین فیلمی کوتاه با عنوان «راه‌آهن و راه‌های معاصر» نمایش داده خواهد شد.

کلنگ ساختمان ایستگاه مرکزی راه‌آهن سراسری ایران در ۲۳ مهرماه سال۱۳۰۶، در زمینی به مساحت ۱۷۴ هکتار و با حضور رضاشاه در اراضی جنوبی تهران‌ به زمین زده شد. هم‌زمان نیز ریل‌گذاری از تهران تا خورموج در اهواز آغاز گشت‌. بنای ایستگاه مرکزی راه‌آهن، با الهام از عظمت و شوکت معماری ایران باستان‌، توسط مهندسان آلمانی ساخته شد. این بنا در تاریخ ۲۰ اسفند سال ۱۳۷۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی کشور به ثبت رسمی رسید.

«چهارشنبه‌های تهران» از برنامه‌های فرهنگی باغ کتاب تهران محسوب می‌شود که تلاش می‌کند نگاهی نو به تاریخ و فرهنگ، خصوصیات ظاهری، خرده‌فرهنگ‌ها و شناسه‌های مکانی شهر تهران داشته باشد. سی‌امین برنامه از سری برنامه‌های «چهارشنبه‌های تهران» در راهروی سروستان باغ کتاب تهران برگزار خواهد شد. شرکت در این برنامه برای عموم آزاد و رایگان است.

1398/10/16 | 13:53 0 نظر 498 بازدید امتیاز: با 0 رای Article Rating
شما به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
امتیاز: با 0 رای
  • میدان راه‌آهن؛ آنچه بود و آنچه هست

نظرات

نظر شما برای ما مهم است ...

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.