دریافت اپلیکیشن اندروید باغ کتاب

 خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

میدان راه‌آهن؛ آنچه بود و آنچه هست
بررسی یک میدان قدیمی در سی‌امین نشست «چهارشنبه‌های تهران»
 

میدان راه‌آهن؛ آنچه بود و آنچه هست

سی‌امین نشست «چهارشنبه‌های تهران» به بررسی تاریخی و معماری میدان راه‌آهن تهران اختصاص خواهد یافت.
دوشنبه، 16 دی 1398 | Article Rating

به گزارش روابط عمومی باغ کتاب تهران، سی‌امین برنامه «چهارشنبه‌های تهران» باغ کتاب با حضور کارشناسان و علاقه‌مندان به تاریخ و معماری تهران به بررسی میدان راه‌آهن خواهد پرداخت. این برنامه به روال هر چهارشنبه از ساعت 18 تا 20:30 در راهرو سروستان باغ کتاب برگزار خواهد شد. میزبان این برنامه وحید قاسمی فعال فرهنگی و برنامه‌ریز حوزه شهری خواهد بود.

در این برنامه مینا حاجیان، معمار با موضوع میدان راه‌آهن، در خدمت و خیانت به پیادگان سخنرانی خواهد کرد. در بخش بعدی برنامه فیروزه سالاری، کارشناس میراث جهانی با محوریت نقش میدان راه‌آهن پیش و پس از قرار گرفتن در حریم یک اثر جهانی صحبت خواهد کرد. رضا فیضی مرمتگر ابنیه و شهر‌های تاریخی به‌عنوان سخنران پایانی برنامه درباره میدان راه‌آهن به‌عنوان میراث معاصر سخنرانی خواهد کرد. همچنین فیلمی کوتاه با عنوان «راه‌آهن و راه‌های معاصر» نمایش داده خواهد شد.

کلنگ ساختمان ایستگاه مرکزی راه‌آهن سراسری ایران در ۲۳ مهرماه سال۱۳۰۶، در زمینی به مساحت ۱۷۴ هکتار و با حضور رضاشاه در اراضی جنوبی تهران‌ به زمین زده شد. هم‌زمان نیز ریل‌گذاری از تهران تا خورموج در اهواز آغاز گشت‌. بنای ایستگاه مرکزی راه‌آهن، با الهام از عظمت و شوکت معماری ایران باستان‌، توسط مهندسان آلمانی ساخته شد. این بنا در تاریخ ۲۰ اسفند سال ۱۳۷۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی کشور به ثبت رسمی رسید.

«چهارشنبه‌های تهران» از برنامه‌های فرهنگی باغ کتاب تهران محسوب می‌شود که تلاش می‌کند نگاهی نو به تاریخ و فرهنگ، خصوصیات ظاهری، خرده‌فرهنگ‌ها و شناسه‌های مکانی شهر تهران داشته باشد. سی‌امین برنامه از سری برنامه‌های «چهارشنبه‌های تهران» در راهروی سروستان باغ کتاب تهران برگزار خواهد شد. شرکت در این برنامه برای عموم آزاد و رایگان است.

تصاویر
  • میدان راه‌آهن؛ آنچه بود و آنچه هست
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: