دریافت اپلیکیشن اندروید باغ کتاب

 خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

روایتی از میدان هشت ضلعی تهران
بیست و هشتمین نشست «چهارشنبه‌های تهران» برگزار می‌شود
 

روایتی از میدان هشت ضلعی تهران

«چهارشنبه‌های تهران» در بیست و هشتمین نشست خود به بررسی یکی از میدان‌های تاریخی شهر تهران پرداخت.
ﺳﻪشنبه، 03 دی 1398 | Article Rating

به گزارش روابط عمومی باغ کتاب تهران، اولین برنامه از فصل سوم برنامه «چهارشنبه‌های تهران» باغ کتاب با محوریت بررسی معماری و تاریخ میدان حسن‌آباد تهران به میزبانی رضا فیضی، معمار و پژوهشگر برگزار خواهد شد. این برنامه به روال هر هفته با حضور کارشناسان و علاقه‌مندان به تاریخ و معماری شهر تهران در راهرو سروستان باغ کتاب تهران برپا خواهد شد.

در برنامه 4 دی ماه، فرزاد رستمی‌فر، معمار و مرمتگر ابنیه تاریخی درباره روند تحولات کالبدی و اجتماعی میدان حسن‌آباد سخنرانی خواهد کرد. سید احمد محیط طباطبایی نیز روایتی از میدان حسن‌آباد را بیان خواهد کرد. همچنین در این برنامه مستند کوتاه باغ سوخته، با موضوع میدان حسن‌آباد نمایش داده خواهد شد. 

میدان حسن‌آباد تهران در تقاطع خیابان امام خمینی با خیابان حافظ و خیابان وحدت اسلامی واقع‌شده ‌است و از زمان ساختش در سال 1309 تا‌کنون اسامی مختلفی مانند میدان «ملک‌المتکلمین»، «هشت گنبد» و میدان «31 شهریور» را تجربه کرده است. این میدان بخشی از بافت تاریخی و سنتی تهران قاجاری  بوده و در تاریخ ۱۶ فروردین ۱۳۷۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

فصل سوم برنامه «چهارشنبه‌های تهران» که از ابتدای زمستان، هر چهارشنبه در باغ کتاب تهران برگزار می‌شود، از دریچه معماری، تاریخ، فرهنگ، خرده‌فرهنگ‌ها و شناسه‌های مکانی به بررسی شهر تهران می‌پردازد. محل برگزاری این برنامه در روزهای چهارشنبه هر هفته در راهروی سروستان باغ کتاب تهران و شرکت برای عموم رایگان است.

تصاویر
  • روایتی از میدان هشت ضلعی تهران
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: