1398/07/13
پانزدهمین نشست «چهارشنبه‌های تهران» برگزار می‌شود

نگاهی به یک محدوده تاریخی در شمیران

پانزدهمین نشست «چهارشنبه‌های تهران» به ابعاد مختلفی از محدوده تاریخی و فرهنگی روستای جعفر‌آباد تا موزه سعد‌آباد می‌پردازد.

نگاهی به یک محدوده تاریخی در شمیران

به گزارش روابط عمومی باغ کتاب تهران، محدوده موزه سعد‌آباد و نواحی اطراف آن سال‌هاست که در تاریخ تهران جدید حائز اهمیت است. چه زمان قاجار‌ها که شمیران تفرجگاه‌ شاه‌‌ها و شا‌هزاده‌های قاجاری بود، چه بعدتر که در زمان پهلوی، به‌خصوص پهلوی دوم خانه و سکونتگاه شاه رسماً به این مکان منتقل شد، مدت‌هاست که در مرکز توجه است. برنامه «چهارشنبه‌های تهران» در پانزدهمین نشست خود به بررسی ابعاد مختلفی از روستای جعفر‌آباد تا موزه سعد‌آباد می‌پردازد. این برنامه از ساعت 18 تا 20:30 به میزبانی حمید وکیل‌باشی، موزه‌دار و پژوهشگر هنر و تاریخ اجتماعی در راهرو سروستان باغ کتاب تهران برگزار می‌شود.

در ابتدای برنامه حمید وکیل‌باشی، با موضوع «سعد‌آباد؛ از جعفر‌آباد تا دره جنی» با تأکید بر نحوه شکل‌گیری کاخ سعد‌آباد در اراضی مالکان قاجاری سخنرانی خواهد کرد. در بخش بعدی برنامه حمید‌رضا حسینی، کارشناس تاریخ و تهران پژوه، درباره «شکل‌گیری و گسترش باغ‌های شمیران در دوره قاجار» صحبت خواهد کرد. سپس رضا دبیری نژاد درباره سعد‌آباد، سیاست و هویت سخنرانی می‌کند. در بخش پایانی برنامه نیز رضا فیضی، پژوهشگر تاریخ معماری، با موضوع «بررسی نمود سبک‌های معماری ایرانی در معماری کاخ‌های سعد‌آباد» صحبت خواهد کرد.

«چهارشنبه‌های تهران» برنامه‌ای با موضوع فرهنگ، تاریخ، مکان‌شناسی و مردم‌نگاری شهر تهران است که هر چهارشنبه با موضوعات مختلف درباره پایتخت از ساعت 18 تا 20:30 در سروستان باغ کتاب تهران برگزار می‌شود. شرکت در این برنامه برای عموم مردم رایگان است.

1398/07/13 | 13:12 0 نظر 244 بازدید امتیاز: با 0 رای Article Rating
شما به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
امتیاز: با 0 رای

نظرات

نظر شما برای ما مهم است ...

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.