دریافت اپلیکیشن اندروید باغ کتاب

 خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

باغ کتاب تهران میزبان فیلمی از برگمان
دوازدهمین نشست «فیلم و گپ» برگزار می‌شود
 

باغ کتاب تهران میزبان فیلمی از برگمان

فیلم «نور زمستانی» اثر اینگمار برگمان، دوازدهمین فیلمی است که در برنامه «فیلم و گپ» باغ کتاب نمایش داده می‌شود.
چهارشنبه، 20 شهریور 1398 | Article Rating
به گزارش روابط عمومی باغ کتاب تهران، فیلم «نور زمستانی» یک فیلم کلاسیک از سینمای سوئد محسوب می‌شود که محصول سال 1963 است. در این فیلم برگمان، بازیگرانی مثل اینگرید تولین، گونار بیورنستراند، ماکس فون سیدو و گونل لیندبلوم به ایفای نقش می‌پردازند. دوازدهمین نشست «فیلم و گپ» از ساعت 18 روز چهارشنبه 20 شهریور به میزبانی سعید قطبی‌زاده در سالن شماره 8 باغ کتاب تهران برگزار می‌شود.
این فیلم داستان «توماس اریکسون» (بیورنستراند)، کشیش دهکده است که حس می‌کند پس از مرگ همسرش در پنج سال پیش، از خدا دور شده. او همراه جمعی از جمله «مارتا لوندبرگ» (تولین)، معلم مدرسه و یک ماهی‌گیر، «یوناس پرسون» (فون سیدو) و همسرش «کارین» (لیندبلوم) مراسم عشاء ربانی را برگزار می‌کند. پس از مراسم، «کارین» از «توماس» می‌خواهد که به شوهرش کمک کند، چون از شنیدن خبر احتمال حمله اتمی چینی‌ها دچار وحشت شده است. «توماس» می‌پذیرد و می‌فهمد که «یوناس» قصد خودکشی دارد، در حالی که کمک زیادی از او برنمی‌آید و بیشتر به پوچی خودش پی می‌برد. «مارتا» از «توماس» می‌خواهد که با هم ازدواج کنند، اما «توماس» می‌گوید که «مارتا» نمی‌تواند جای همسر سابقش را بگیرد. خبر می‌رسد که «یوناس» خودش را کشته و «توماس» بالای سر جسد می‌رود، خبر را به «کارین» می‌دهد و به کلیسا برمی‌گردد و به «مارتا» اصرار می‌کند که مراسم مذهبی را به جای آورند.
نور زمستانی را همراه دو فیلم دیگر از این کارگردان، سه‌گانه‌ای درباره جستجوی نومیدانه خداوند می‌دانند. اما اگر قهرمانان دو فیلم دیگر ارتباط مستقیمی با مسائل دینی و اعتقادی ندارند؛ در نور زمستانی قهرمان اصلی، کشیشی است که دستخوش تردید و اضطراب شده و فیلم صریح‌تر و با تأمل بیشتر به پرسش‌های جان‌فرسای آدمی می‌پردازد. این شاید «برسون»ی‌ترین فیلم برگمان باشد.
پس از اکران فیلم سعید قطبی‌زاده منتقد و مدرس سینما درباره فیلم، کارگردانی و ژانر آن صحبت خواهد کرد و مهمانان نیز می‌توانند در پایان برنامه سؤالات خود را درباره فیلم مطرح کنند.
«فیلم و گپ» یکی از برنامه‌های فرهنگی باغ کتاب است که از ابتدای تابستان برگزار شده و در هر برنامه به نقد و بررسی یکی از آثار مهم سینمای جهان می‌پردازد. این برنامه چهارشنبه هر هفته از ساعت 18 در سالن شماره 8 باغ کتاب تهران آغاز می‌شود. علاقه‌‌مندان می‌توانند از طریق سایت تیوال برای تهیه بلیت اقدام کنند.
تصاویر
  • باغ کتاب تهران میزبان فیلمی از برگمان
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: