1398/06/12
به مناسبت فرارسیدن ماه محرم برگزار می‌شود

سوگواری در تکیه‌های شمیران

دوازدهمین برنامه از سری برنامه‌های «چهارشنبه‌های تهران» به موضوع «تکیه‌های شمیران» و آیین عزاداری در این تکیه‌ها اختصاص دارد.

سوگواری در تکیه‌های شمیران
به گزارش روابط عمومی باغ کتاب تهران، مراسم سوگواری اباعبدالله الحسین (ع) قرن‌هاست که در هر گوشه‌ای از ایران و حتی جهان به شیوه خاصی برگزار می‌شود و عاشقان آن حضرت هرکدام آیین و روشی برای زنده نگه داشتن داغ حسین (ع) در دل‌های خود دارند. برنامه «چهارشنبه‌های تهران» در این هفته به بررسی تکیه‌های یکی از مناطق تهران، یعنی «تکیه‌های شمیران» می‌پردازد. این برنامه از ساعت 18 تا 20:30 روز چهارشنبه 13 شهریور در راهرو سروستان باغ کتاب تهران، با حضور کارشناسان، تهران ‌پژوهان و علاقه‌مندان به تاریخ و فرهنگ این شهر برگزار می‌شود. میزبان این برنامه مرتضی کاردر، روزنامه‌نگار و منتقد ادبی است.
در این برنامه حمیدرضا حسینی، کارشناس تاریخ و تهران پژوه، درباره «جایگاه تکیه در دوران قاجار» صحبت خواهد کرد. احمد مسجد جامعه‌ای، عضو شورای اسلامی شهر تهران درباره «تکیه دزاشیب و تکیه سُپور‌ها» سخنرانی خواهد کرد. تکیه دزاشیب در زمان ناصرالدین‌شاه ساخته شده و بنایی به قدمت بیش از 120 سال دارد. همچنین فرزانه ابراهیم‌زاده، کارشناس تاریخ و تهران پژوه از «آداب سوگواری در شمیران» خواهد گفت. دکتر عباس ملکی، دیپلمات و استاد دانشگاه، به عنوان سخنران پایانی برنامه درباره «تکیه تجریش» صحبت می‌کند.
همچنین مستند کوتاهی درباره «تکیه نیاوران» نمایش داده شده و روایتی از مراسم سوگواری در شمیران به قلم زنده‌یاد مهدی شادمانی خوانده خواهد شد.
«چهارشنبه‌های تهران» هر چهارشنبه تلاش می‌کند تا از دریچه تاریخ، فرهنگ و مردم‌نگاری، نگاهی به تهران و سبک زندگی مردم این شهر داشته باشد. این برنامه هر چهارشنبه در راهرو سروستان باغ کتاب برگزار می‌شود و شرکت در آن برای عموم آزاد و رایگان است.

1398/06/12 | 15:51 0 نظر 109 بازدید امتیاز: 4.93 با 340 رای Article Rating
شما به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
امتیاز: 4.93 با 340 رای

نظرات

نظر شما برای ما مهم است ...

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.