1398/05/30
دهمین برنامه «چهارشنبه‌های تهران» برگزار می شود

سفری به کودتای 28 مرداد سال 32

«برنامه چهارشنبه‌های تهران» باغ کتاب، با نگاهی متفاوت به بررسی «کودتای 28 مرداد» به عنوان یکی از رویداد‌های مهم تاریخ معاصر می‌پردازد.

سفری به کودتای 28 مرداد سال 32

به گزارش روابط عمومی باغ کتاب تهران، برنامه «چهارشنبه‌های تهران» دهمین برنامه خود را به مناسبت سالگرد این رویداد مهم تاریخ معاصر به بررسی تاریخی و مردم‌نگارانه کودتای 28 مرداد اختصاص داده است. این برنامه از ساعت 18 تا 20:30 در راهرو سروستان باغ کتاب تهران و به میزبانی سهیل محمودی، شاعر و نویسنده برگزار می‌شود.
کودتای 28 مرداد‌ماه 1332 یکی از مهم‌ترین و بحث‌برانگیز‌ترین رویداد‌های تاریخ معاصر کشور و منشاء بسیاری از تحولات و رویدا‌های تاریخی پس از خود شد و تا سال‌های طولانی پس از این رویداد، صف‌آرایی‌های سیاسی و دوگانه‌های مختلفی حول این رویداد شکل گرفت.
در این برنامه فریدون مجلسی، نویسنده و دیپلمات سابق با موضوع «28 مرداد؛ آنچه گذشت» صحبت خواهد کرد. سپس دکتر شیرین بزرگمهر، نویسنده و عضو هیئت علمی دانشگاه هنر درباره سرهنگ جلیل بزرگمهر، وکیل دکتر مصدق سخنرانی خواهد کرد. در قسمت بعدی برنامه بخشی از رمان «بهشت و دوزخ» اثر جعفر مدرس صادقی با صدای نویسنده خوانده می‌شود. رمان «بهشت و دوزخ» روایت مقطعی کوتاه از زندگی دکتر محمد مصدق از تیرماه تا آذر ماه ۱۳۱9 است که به علت مخالفت با حکومت رضا‌شاه در خانه خود تحت نظر بود. پس از آن فرزانه ابراهیم‌زاده، کارشناس تاریخ و تهران‌پژوه درباره «تئاتر و سینما بعد از کودتای 28 مرداد» صحبت خواهد کرد. در بخش پایانی برنامه حمیدرضا حسینی، کارشناس تاریخ و تهران‌پژوه با موضوع «نقش آفرینی میدان بهارستان در ملی شدن صنعت نفت» سخنرانی خواهد کرد.
همچنین در این برنامه سه مستند کوتاه با موضوع «پرسه در خیابان‌های کودتا»، «محاکمه مصدق» و «درباره‌ی اعدام حسین فاطمی» نمایش داده می‌شود.
برنامه «چهارشنبه‌های تهران» یکی از برنامه‌های باغ کتاب است که از ابتدای تابستان در این مجموعه فرهنگی برگزار می‌شود و در هر برنامه به مسائل مختلفی پیرامون تاریخ، فرهنگ، مردم‌نگاری و سبک زندگی مردم تهران می‌پردازد. این برنامه هر چهارشنبه‌ از ساعت 18 تا 20:30 در راهرو سروستان باغ کتاب تهران برگزار می‌شود و شرکت در این برنامه آزاد و رایگان است.
1398/05/30 | 11:16 0 نظر 431 بازدید امتیاز: 5 با 1 رای Article Rating
شما به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
امتیاز: 5 با 1 رای

نظرات

نظر شما برای ما مهم است ...

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.