خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

1398/04/05
در نشست خبري باغ كتاب تهران عنوان شد

افتتاح پردیس تئاتر باغ کتاب و راه اندازی اولین مدرسه تابستانه

نشست خبری مهدی رمضاني، نایب رئیس هیئت مدیره و محسن جلالی فراهانی، مدیرعامل باغ کتاب با حضور جمعي از خبرنگاران و اصحاب رسانه در باغ کتاب تهران در آستانه ورود به سومين سال راه‌اندازي اين مجموعه فرهنگي برگزار شد.

افتتاح پردیس تئاتر باغ کتاب و راه اندازی اولین مدرسه تابستانه

به گزارش روابط عمومی باغ كتاب تهران، در ابتدای این نشست، مهدی رمضانی، نایب‌رئیس هیأت مدیره به چگونگی مدیریت این مجموعه بزرگ فرهنگی اشاره كرد و گفت: «بر اساس طرح اولیه، قرار بود باغ كتاب صرفا فضای فروشگاهی با محوریت فروش كتاب داشته باشد اما كاربری این مجموعه در حال حاضر با طرح اولیه متفاوت است و به چنین نقطه‌ای رسیده است. یكی از مفادی كه در جلسه اخیر هیات امنای سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران به تصویب رسید، تثبیت واگذاری باغ کتاب به سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران و نشر شهر با حدود و اختیارات مشخص به عنوان بهره‌بردار بود. قبلا این واگذاری بر اساس ابلاغ شهردار وقت تهران بود، اما بعد از این مصوبه به تائید شهردار محترم و رئیس محترم شورای شهر تهران و سایر اعضای هیات امنای سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران رسیده كه برای ما اتفاق مهم و خوبی است.»

رمضانی با اشاره به اینكه در باغ كتاب مدیریت متمركز حاكم است ادامه داد: «به جز پردیس سینمایی، سایر اركان و بهره‌برداران ذیل مدیریت متمركز باغ كتاب فعالیت می‌كنند. پردیس سینمایی به لحاظ فیزیكی در باغ كتاب واقع شده اما بهره‌بردار آن جدا از مدیریت این مجموعه فعالیت می‌كند كه با توجه به تصمیمات اخیر شهردار محترم تهران و هیات امنای سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران امیدواریم این رویه اصلاح شود و پردیس سینمایی هم تحت مدیریت باغ کتاب قرار بگیرد.»

 

باغ کتاب پایگاهی برای گفتمان انقلاب اسلامی بدون رویکرد سیاسی

نایب رئیس هیئت مدیره باغ كتاب، این مجموعه را متعلق به همه شهروندان دانست و درباره شاخص عدالت در خدمات باغ كتاب توضیح داد: «درست است كه باغ كتاب در نیمه شمالی شهر واقع شده اما وظیفه خودمان می‌دانیم این سرمایه ملی را در اختیار همه اقشار جامعه قرار بدهیم. این مجموعه به لحاظ محتوایی یكی از پایگاه‌های اصلی عزیزان انقلابی بوده، اما رویکرد سیاسی نسبت به هیچ جناحی نداریم. درهای باغ کتاب برای استفاده از ظرفیت عظیم فرهنگی كه دارد به روی همه باز است.»

رمضانی تاکید کرد:«ما رقابتی با هیچ صنف فرهنگی نداریم، ضمن آنکه باغ کتاب تنها مکانی است که در برخی حوزه‌ها مثل علم و فناوری فعالیت می کند. درباره این موضوع كه افتتاح باغ كتاب به كسب و كار كتابفروشی های تهران لطمه زده باید بگویم، طبق پیمایش‌های انجام شده بالای ۵۰ درصد از مراجعه‌ کنندگان باغ کتاب، كسانی بوده اند كه برای هدف دیگری به غیر از خرید کتاب به باغ کتاب مراجعه کرده اند  و بستری كه در باغ كتاب ایجاد شده آنها را به سمت كتاب و كتابخوانی كشانده است.»

نایب رئیس هیات مدیره باغ کتاب ادامه داد: «هیات مدیره همه تلاشش را كرده تا واگذاری‌ فضاها به بهره‌برداران بدون شائبه‌ و براساس ضوابط اجرایی و مقررات جاری کشور در مجموعه باغ كتاب انجام شود. البته بعضی از دوستان ما در حوزه نشر یا حوزه های دیگر ادعا و انتقادهایی دارند و ما انتقاد آنها را می‌شنویم. ضمن اینکه کتاب های کمک آموزشی در باغ کتاب فروخته نمی‌شوند و این مسئله نشان دهنده نگاه غیردرآمدی ما به حوزه کتاب و فرهنگ است.»

 

توسعه كالبدی باغ كتاب

در ادامه نشست، محسن جلالی فراهانی درباره توسعه كالبدی باغ كتاب و شروع به كار مراكز علمی در این مجموعه گفت: «از نخستین روزهای افتتاح باغ كتاب در نظر داشتیم در سه بلوك اصلی این مجموعه، سه مركز علم داشته باشیم. وقتی باغ كتاب افتتاح شد جای خالی مراكز علم در كشور را پر كرد. ما باغ علم را برای کودکان بین 6 تا 12 و  نوجوانان 12 تا 18 سال افتتاح كردیم و با سرمایه گذاری بخش خصوصی از اواخر دیماه گذشته، كار ساخت مجموعه جدیدی از مراكز علم را شروع كردیم و در دوم فروردین ماه امسال در بلوك A باغ كتاب، «سرزمین فكر بازیا» افتتاح شد كه مورد استقبال شهروندان قرار گرفته است. خدمات این مراكز مبتنی بر مبانی روانشناسی كودك، بازی و سرگرمی و... است. پردیس تئاتر باغ کتاب هم حدود دو ماه دیگر به بهره‌ برداری می‌رسد. فضایی برای نمایش از جمله نواقص باغ كتاب بود که همواره به ما گوشزد می‌شد. این پردیس شامل دو سالن با ظرفیت ۱۵۰ و ۲۵۰ نفر است و در کنار آن سالن های تمرین، پلاتو اجرا و ... هم پیش بینی  شده است.»

 

فضایی برای دانشجویان و پژوهشگران

مدیرعامل باغ كتاب با اشاره به كاربری فضایی كه میزهای پژوهَش در آن قرار گرفته ادامه داد: «فضایی كه از ابتدا برای نشستن و استراحت مراجعه كنندگان باغ كتاب در نظر گرفته شده بود، لمكده نام داشت. لمكده ها جایی برای استراحت خانواده‌ها است اما معمولا مورد استفاده دانشجویان و پژوهشگران قرار می گرفت. به همین دلیل فضایی با گنجایش حدود 300 صندلی به دانشجویان و پژوهشگران اختصاص دادیم تا در فضایی آرام كارشان را انجام بدهند. اما متوجه شدیم عده زیادی از مراجعه كنندگان برای رتق و فتق كارهای تجاری از این فضا استفاده می كنند. به همین دلیل در توسعه كالبدی بعدی كه از 15 تیرماه در باغ كتاب مورد بهره برداری قرار می گیرد، نیمی از این فضا به دانشجویان و پژوهشگران و نیمی دیگر به افرادی كه كار تجاری انجام می‌دهند اختصاص می یابد كه هر بخش تعرفه خودش را دارد. بخش های فرهنگی دیگری مثل اتاق فرار به مجموعه باغ كتاب اضافه شده است. قسمتی را هم برای بخش جانبی كتاب مثل تهیه هدایا و عرضه فیلم و موسیقی با محوریت عرضه كالاهای ایرانی طراحی كردیم كه تا شهریور ماه امسال به بهره برداری خواهد رسید. ضمن اینكه از ابتدای تابستان خدمات پستی هم به مراجعه كنندگان شهرستانی ارائه می شود. از دیگر خدمات جدید باغ كتاب می توانم به بخش عرضه لوازم التحریر تخصصی بزرگسال تا یكماه آینده به باغ كتاب اشاره كنم.»

 

باغ کتاب؛ فرصتی برای عرضه آثار ناشران

جلالی فراهانی، رعایت شاخص عدالت در باغ كتاب را یكی از اهداف اصلی مدیریت این مجموعه دانست: «این شائبه وجود دارد كه باغ كتاب به فضایی برای استفاده ساكنان شمال شهر تهران تبدیل شده اما پایش هایی كه انجام شده نشان می دهد هر روز به تعداد كسانی كه از مناطق جنوب شهر تهران وارد باغ كتاب می شوند اضافه می‌شود. این نشان می‌دهد كه تعدیل قیمت خدمات جانبی كتاب و كاهش تعرفه اغذیه‌فروشی‌ها اثر گذار بوده  است. برای ما هیچ شاخصی وجود ندارد كه بر اساس آن با یك گروهی كار كنیم و با گروه دیگری كار نكنیم. باغ كتاب تهران با سرمایه عمومی بنا شده و در آن به روی همه مردم باز است، اما چون فضایی كه به كتاب اختصاص پیدا كرده وسیع است، ما بر اساس شاخص عدالت بین ناشران این ظرفیت را تقسیم کرده‌ایم. امروز هم باغ كتاب به نوعی فرصتی برای عرضه آثار ناشران تبدیل شده‌ است، به خصوص ناشرانی که از فضای کمتری برای ارائه آثارشان برخوردار بودند.»

 

خدمات رایگان به 20 هزار كودك مناطق محروم

مدیر عامل باغ کتاب در بخش دیگر نشست، از خدمات رایگان به 20 هزار نفر از كودكان مناطق محروم تهران و کشور  خبر داد و گفت: «در سال تحصیلی میزبان اردوهای دانش آموزی بودیم و متوجه شدیم مناطق جنوبی پایتخت برای برپایی این اردوها كمتر به باغ كتاب مراجعه می كنند. تدبیر هیات مدیره در راستای رعایت شاخص عدالت این بود كه در ابتدای فصل تابستان با شهرداری ‌ها و فرهنگسراهای مناطق جنوبی تهران به توافق برسیم تا هزینه رفت و آمد کودکان مناطق جنوب شهر را متقبل شوند و ۱۰ هزار کودک ساکن در مناطق جنوبی و حاشیه شهر به صورت رایگان از مجموعه بازدید ‌کنند. بنیاد علوی كه سال‌هاست در زمینه كاهش شاخص محرومیت در كشور فعالیت می كند نیز 10 هزار نفر دانش‌آموز از مناطق ضعیف و كم‌برخوردار تهران را به باغ تهران می‌آورند و به طور هفتگی می توانند در فصل تابستان از خدمات باغ كتاب تهران استفاده كنند.»

 

باغ کتاب تهران؛ میزبان اولین رویداد مراکز علم کشور

مدیرعامل باغ کتاب تهران در ادامه با اشاره به اهمیت مراکز علم در دنیا و اهتمام باغ کتاب به موضوع علم، از برگزاری اولین رویداد مراکز علم کشور به همت باغ کتاب تهران خبر داد. این رویداد با عنوان «طراحی و ساخت مرکز علم؛ یک تجربه ایرانی» با هدف به اشتراک گذاری تجربیات و بررسی مشکلات این حوزه با همکاری12 مرکز علم مهم کشور، روز 11 تیر و در آستانه سالروز افتتاح باغ کتاب برگزار خواهد شد. 

 

راه‌اندازی اولین مدرسه تابستانی

جلالی فراهانی درباره اهمیت جنبه محتوایی خدمات فرهنگی باغ كتاب هم این طور توضیح داد: «همه مراكز علم و باشگاه‌های كه در باغ كتاب فعالیت می كنند به صورت دوره ای فعالیت خواهند كرد. همچنین از 15 تیر تا یكم شهریور ماه امسال، اولین مدرسه تابستانی باغ كتاب در 5 روز هفته فعالیت خودش را شروع خواهد كرد و بچه ها بعد از ثبت نام می توانند از ساعت 9 تا 14 از خدمات آموزشی بخش های مختلف استفاده كنند. برنامه عصرانه های پنج‌شنبه هر هفته دو ساعت مانده به غروب آفتاب شروع می شود و در 6 ماه دوم دو ساعت بعد از غروب اجرا خواهد شد. برنامه چهارشنبه های تهران هر هفته در همین ساعت اجرا می شود. چهارشنبه های تهران به برنامه های محتوایی مرتبط با تهران اختصاص پیدا كرده است. هر هفته به صورت تخصصی درباره یك موضوع بحث و سخنرانی می شود و فیلم‌های مرتبط با همان موضوع پخش خواهد شد؛ مثلا در سالگرد دكتر شریعتی عنوان برنامه چهارشنبه های تهران «خیابان شریعتی» یا جاده قدیم شمیران بود. در سالروز هفتم تیر هم برنامه ای با عنوان «محله سرچشمه تهران» اجرا می‌شود. برنامه هایی از این دست هیچ وقت تعطیل نمی شوند.»

 

تخفیف 4 تا 44 درصدی در باغ کتاب

مدیرعامل باغ كتاب در پایان به راه اندازی كانون فیلم و گپ در این مجموعه خبر داد و گفت: «این كانون از این هفته شروع به كار می كند و قرار است فیلم های برتر سینمای جهان هر هفته اكران شوند. طبق برنامه یك سانس به پخش فیلم و سانس بعدی به نقد آن فیلم اختصاص خواهد داشت.»

به گفته مدیرعامل باغ كتاب، به مناسبت دومین سالگرد افتتاح باغ كتاب، همه خدمات این مجموعه در هفته آینده با تخفیف 4 تا 44 درصدی به شهروندان ارائه خواهد شد.

1398/04/05 | 21:15 0 نظر 1198 بازدید امتیاز: 4.9 با 98 رای Article Rating
شما به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
امتیاز: 4.9 با 98 رای

نظرات

نظر شما برای ما مهم است ...

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.