خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

«کوک‌بازیا»؛ سفر به دنیای پارچه و سوزن
 

«کوک‌بازیا»؛ سفر به دنیای پارچه و سوزن

اگر به دنیای پارچه‌ها، رنگ‌ها و الگوها و در یک کلمه هنر دوزندگی علاقه‌ دارید، «کوک‌بازیا» همان جاییست که دنبال آن می‌گردید.
شنبه، 03 دی 1401 | Article Rating

به گزارش روابط عمومی باغ کتاب تهران، دوزندگی یا همان خیاطی از دوران قدیم به عنوان صنعت و هنر در میان تمدن‌ها و فرهنگ‌های مختلف رواج داشته است. جدای از کاربرد‌های صنعتی آن، بعد هنری آن هم ارزشمند است. در بخش «کوک‌بازیا» در «سرزمین فکربازیا»ی باغ کتاب جایی برای تجربه این هنر جذاب و دوست‌داشتنی برای کوکان و نوجوانان وجود دارد. 
این بخش مناسب بچه‌هاییست که به هنر و مهارت‌های دست‌ورزی علاقه دارند. اگر شما یا کودکتان به خیاطی علاقه‌مندید، کوک‌بازیا همان جاییست که می‌توانید این هنر را با تمام جزئیات آن تجربه کنید. 

«فکربازیا» و «هوش هشتگانه گاردنر»
سزمین فکربازیا باغ کتاب، یک مجموعه تفریحی و آموزشی برای کودکان 3 تا 14 سال است که بر مبنای نظریه «هوش هشتگانه» «هوارد گاردنر» روان‌شناس مطرح ساخته شده است. بر همین اساس گاردنر هشت هوش مختلف را معرفی کرده و معتقد است هرکدام از این هوش‌ها می‌تواند نشان‌دهنده وجود توانایی متفاوتی درون هر فرد و هدایت‌کننده افراد به سمت مشاغل مختلف باشد. با تکیه بر همین نظریه، فکر‌بازیا تنها جایی برای بازی نیست. در فکر‌بازیا مسئله آموزش از طریق بازی، پررنگ‌تر و باارزش‌تر از هر چیز دیگری است.
در «فکربازیا» استعداد‌ها شناسایی می‌شوند
فکربازیا پنج گروه بازی مختلف دارد و هرکدام قرار است یک «هوش» به خصوص را مورد سنجش و ارزیابی قرار دهد. «طبیعت‌بازیا»، «راز‌بازیا»، «تلاش‌بازیا»، «ساخت‌بازیا»، «صدا‌بازیا» پنج بخش اصلی فکربازیا هستند که در مجموع شامل 26 مختلف بازی می‌شود. در بخش‌های مختلف فکربازیا بچه‌ها در کنار سرگرمی و بازی، توسط یک تسهیل‌گر بررسی و ارزیابی می‌شوند و در صورت تمایل گزارشی از وضعیت خود دریافت می‌کنند. 
«ساخت‌بازیا» و هوش ریاضی - تجسمی
کوک‌بازیا یکی از بخش‌های ساخت‌بازیا است. شاید به گوشتان خورده باشد که افرادی که درک فضایی خوبی دارند یا اینکه هوش ریاضی و محاسباتی بالایی دارند، می‌توانند معمار، مهندس یا حتی هنرمند خوبی شوند. در نظریه گاردنر به این دو، هوش ریاضی – منطقی و هوش تجسمی – فضایی می‌گویند. 


«کوک‌بازیا»؛ دست به قیچی مثل خیاط‌ها!
در بخش کوک‌بازیا بچه‌ها با هنر دوزندگی، ابزار و جزئیات آن و انواع دوخت‌ها آشنا می‌شوند و در کنار آموزش دوزندگی دقت و تمرکز آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. 
در این بخش نحوه کشیدن الگو‌های ساده آموزش داده می‌شود و در ادامه بچه‌ها الگوهای خود را برش زده و با استفاده از سوزن پلاستیکی و نخ کاموا شروع به دوختن این الگوها می‌کنند. 
در این بخش الگوهای مختلف مانند شلوار، جلیقه، کیف و ...  از جنس پارچه‌های نمدی از پیش برش داده شده‌اند تا بچه‌ها درگیر فرایند الگو کشی نشوند و بر آموزش نکات دیگر تمرکز کنند.همچنین در کوک‌بازیا بچه‌ها می‌توانند دانواع دوخت مانند «دندان موشی» و «نواری» را آموزش ببینند. 

تصاویر
  • «کوک‌بازیا»؛ سفر به دنیای پارچه و سوزن
  • «کوک‌بازیا»؛ سفر به دنیای پارچه و سوزن
  • «کوک‌بازیا»؛ سفر به دنیای پارچه و سوزن
  • «کوک‌بازیا»؛ سفر به دنیای پارچه و سوزن
  • «کوک‌بازیا»؛ سفر به دنیای پارچه و سوزن
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: