دریافت اپلیکیشن اندروید باغ کتاب

 خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

7 نکته درباره نهنگ قاتل؛ مهمان عظیم‌الجثه باغ کتاب
 

7 نکته درباره نهنگ قاتل؛ مهمان عظیم‌الجثه باغ کتاب

اسکلت نهنگ قاتل در سومین قسمت باغ علم نوجوان خودنمایی می‌کند؛ جایی که قرار است با بخشی از جذابیت‌های دنیای علم، به‌خصوص جانداران آشنا شویم.
شنبه، 15 آبان 1400 | Article Rating

در باغ علم نوجوان در کنار تمام قسمت‌های جذاب و سرگرمی‌هایی که با قوانین فیزیک گره خورده است، چند بخش متفاوت با دنیای فیزیک هم دیده می‌شود. یکی از آن‌ها شبیه‌ساز اسکلت نهنگ قاتل است که در بخش انتهایی این مجموعه قرار دارد. اما نهنگ قاتل با آن اسم ترسناکش چیست و اسکلت آن در باغ علم نوجوان چه کار می‌کند؟ 7 نکته درباره این پستاندار مرموز بخوانید.
1-    اسکلت نهنگ قاتلی که در باغ علم نوجوان وجود دارد یک اسکلت شش متری است. طول شش متری این پستاندار آبزی در کنار وزن پنج تُنی آن اندازه حیرت‌آوری به این جانور داده است. نهنگ قاتل در تمام آب‌ها و دریا‌ها زندگی می‌کند و حتی در خلیج فارس نیز دیده شده است. 
2-    نهنگ قاتل پستانداری دریایی است که به خانواده ی دلفین های اقیانوسی تعلق دارد و بزرگ‌ترین جاندار در میان دلفین‌سانان است. این حیوانات در مجموع خطری برای انسان‌ها ندارند اما گاهی گزارش‌هایی از حمله به مربیان آن‌ها داده شده است. 
3-    نهنگ قاتل یا «اُرکا» یک پستاندار دریایی است که ریشه‌اش به خانواده‌ی دلفین های اقیانوسی برمیگردد. نهنگ قاتل بزرگ‌ترین جاندار در بین دفلین‌سان ها است که روزانه به طور متوسط 200 کیلو غذا می‌خورد. 
4-    این پستاندار عظیم‌الجثه دومین مغز سنگین را در بین پستانداران دریایی دارد. نهنگ‌های قاتل در جهان خود اساساً حیوانات باهوشی محسوب می‌شوند؛ آن‌ها از هم‌نوعان خود یاد می‌گیرند چگونه شکار کنند، به کمک مربیان می‌توانند مهارت‌های سرگرم‌کننده آموزش ببینند و حتی یا می‌گیرند که به دریانوردان و ماهیگیران شوخی کنند و سرگرم شوند. 
5-    آن‌ها حیواناتی دارای ساختار اجتماعی و خانواده محور هستند. تقریباً از گروه و دسته‌ی خود جدا نمی‌شوند و تا پایان عمر در کنار مادر خود و با گروه خود زندگی می‌کنند. این موجودات ساختار اجتماعی پیچیده‌ای دارند که در بین سایر حیوانات کم‌نظیر است. ساختاری که رد پای آن در جفت‌گیری، ساختارمندی جامعه‌ی نهنگ‌های قاتل و ارتباط با گروه‌های دیگر نهنگ‌ها به‌خوبی مشخص است. این ساختارمندی در اجتماع نهنگ‌های قاتل به مدد توانایی این جانوران در فرستادن فرکانس‌‌های صوتی و ارتباط با هم‌گروهی‌های خود محقق شده است.
6-    درباره برتری نهنگ قاتل از کوسه سفید بحث‌های مختلفی وجود دارد اما درنهایت نهنگ قاتل را به عنوان سلطان اقیانوس می‌شناسند. نهنگ قاتل به عنوان شکارچی در رأس هرم غذایی شاخته شده است؛ به این معنی که هیچ موجودی توانایی شکار نهنگ قاتل را ندارد. در نتیجه در نبرد با کوسه‌ی سفید شکارچی نهایی نهنگ قاتل خواهد بود. 
7-    اسکلت نهنگ قاتل موجود در باغ علم نوجوان ابعادی واقعی دارد. هدف از قرار دادن این اسکلت در باغ علم نوجوان آشنا شدن با شگفتی‌های زیستی به عنوان بخشی از جهان پیرامون ما بود. این اسکلت بر اساس نمونه‌ی واقعی، بر اساس اندازه‌ی واقعی و به وسیله‌ی پرینتر سه‌بعدی شبیه‌سازی شده و در باغ علم نوجوان جا خوش کرده است. 

تصاویر
  • 7 نکته درباره نهنگ قاتل؛ مهمان عظیم‌الجثه باغ کتاب
  • 7 نکته درباره نهنگ قاتل؛ مهمان عظیم‌الجثه باغ کتاب
  • 7 نکته درباره نهنگ قاتل؛ مهمان عظیم‌الجثه باغ کتاب
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: