خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

نادر انقطاع؛ چهره تأثیرگذار حوزه نانوتکنولوژی
 

نادر انقطاع؛ چهره تأثیرگذار حوزه نانوتکنولوژی

با دکتر نادر انقطاع، دانشمند شناخته شده حوزه نانوتکنولوژی آشنا شوید.
ﺳﻪشنبه، 30 دی 1399 | Article Rating

 نادر انقطاع سال ۱۳۳۴ در خیابان حافظ تهران به دنیا آمد. شعله علاقه‌اش به دنیای فیزیک خیلی اتفاقی و در دوران کودکی روشن شد. یک بار که برادرش مشغول تعمیر رادیو بود، نادر کم سن و سال متوجه وجود امواج شد و به فیزیک علاقه پیدا کرد. انقطاع بعد از گرفتن مدرک دیپلم از دبیرستان هدف، لیسانس خود را در رشته مهندسی برق از دانشکده فنی دانشگاه تهران دریافت کرد، در ۲۲ سالگی به آمریکا رفت و فوق لیسانس و دکترای خود را در همین رشته از موسسه فناوری کالیفرنیا دریافت کرد.
دکتر نادر انقطاع از سال ۱۹۸۷ کارش را به عنوان استاد در دانشگاه پنسیلوانیا آمریکا آغاز کرد؛ جایی که سرآغاز موفقیت‌های او در پژوهش‌های علمی‌اش بود. این پژوهشگر نامدار، حالا از پیشتازان نانوتکنولوژی در جهان به شمار می‌رود. تحقیقات او نورشناسی، امواج الکترومغناطیس، مواد نوری، فرامواد و نانوتکنولوژی را دربرمی‌گیرد.
دکتر انقطاع در طول سال‌ها فعالیتش جوایز معتبر زیادی به دست آورده است؛ دریافت مدال طلای SPIE (جامعه بین‌المللی حرفه‌ای در اپتیک و فوتونیک کاربردی) در سال ۲۰۱۵، جایزه الکترومغناطیس IEEE در سال ۲۰۱۲، جایزه جرج هیلمیر برای تحقیق برتر در سال ۲۰۰۸، جایزه محقق جوان بنیاد ملی علوم آمریکا در سال ۱۹۸۹ از جمله افتخارات این دانشمند جهانی هستند.
اما چند هفته قبل، یک بار دیگر نام دکتر انقطاع بر سر زبان‌ها افتاد. دکتر انقطاع موفق شد مدال مؤسسه فیزیک اسحاق نیوتن در سال ۲۰۲۰ را به علت تحقیقاتش در زمینه الکترومغناطیس، فراماده و نانوتکنولوژی دریافت کند. این مدال هر سال به یک فیزیکدان که تحقیقاتش باعث گسترده‌تر کردن افق این رشته علمی شده، اهدا می‌شود. این موسسه گفته است تحقیقات دکتر نادر انقطاع در زمینه فراماده و بر هم‌کنش‌های نور و ماده باعث نگرش و رویکرد جدیدی در این عرصه فیزیک شده است.
 

تصاویر
  • نادر انقطاع؛ چهره تأثیرگذار حوزه نانوتکنولوژی
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: