خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

آرمان شفیع‌لو؛فیزیکدان ایرانی
 

آرمان شفیع‌لو؛فیزیکدان ایرانی

با دکتر آرمان شفیع‌لو، دانشمند ایرانی بیشتر آشنا شوید.
شنبه، 10 آبان 1399 | Article Rating
  1. آرمان شفیع‌لو که به خاطر علاقه قدیمی‌اش به ریاضی و نجوم وارد رشته‌ی فیزیک دانشگاه صنعتی شریف شد، دوران پرفراز و نشیبی را در دانشگاه گذراند. او مدتی آنقدر از فضای دانشگاه و رفتار برخی اذیت می‌شد که نمراتش به پایین‌ترین حد خود رسیدند و مشروط شد. اما در ترم‌های آخر دانشگاه و با صحبت‌های یکی از اساتید مشهورش، دکتر رضا منصوری، تصمیمات جدیدی گرفت و توانست واحدهایش را پاس کند و معدلش را بالا ببرد.
  2. او بعد از گرفتن مدرک لیسانس فیزیک از دانشگاه صنعتی شریف، برای ادامه تحصیل به دانشگاه پونای هند رفت؛ جایی که برخلاف دانشگاه قبلی، جزو دانشجویان برتر بود و مدرک دکترای فیزیکش را در آنجا گرفت. بعد از آن دو سال با «موسسه ماری کوری» در «دانشگاه اکسفورد» همکاری کرد اما سال 1389 وقتی برای تحصیل در چند دانشگاه اروپایی درخواست داده و جوابی نگرفته بود، از موضوعی باخبر شد؛ در کره جنوبی پروژه‌ای به نام university grand project شروع شده و دولت وقت کره‌جنوبی اجازه داده بود پژوهشگران خارجی در تخصص‌های خاصی برای پژوهش وارد این کشور شوند. او سال 1389 برای پژوهش وارد موسسه «جهان اولیه» کره جنوبی شد. شفیع‌لو بعد از آن در مراکز مختلفی در کره‌جنوبی فعالیت کرد و درنهایت به عنوان اولین نفر، عضو ثابت هیئت علمی «مرکز علوم اخترشناسی کره‌جنوبی» شد.
  3. آرمان شفیع‌لو و همکارانش در این موسسه روی مدل استاندارد کیهان‌شناسی کار می‌کنند. آنها اطلاعات مورد نظرشان را از مراکز بزرگ نجومی مثل ناسا، ایسا و ماهواره پلانک می‌گیرند. این مراکز اطلاعات کهکشان‌های مختلف را جمع‌آوری می‌کنند و آرمان شفیع‌لو و همکارانش به کمک این اطلاعات، به دنبال اشکالات مدل استاندارد کیهانشناسی می‌گردند.
  4. این دانشمند ایرانی به تازگی برنده «جایزه علمی برتر انجمن نجوم و اخترفیزیک کره جنوبی» در سال ۲۰۲۰ شده است. این جایزه به محققانی می‌رسد که بالاتر از ۴۰ سال دارند و پژوهش‌های ارزنده‌ای در زمینه نجوم، اختر فیزیک و کیهان‌شناسی دارند. آرمان شفیع‌لو از جوان‌ترین محققان برنده این جایزه معتبر است.
تصاویر
  • آرمان شفیع‌لو؛فیزیکدان ایرانی
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: