خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

محمد بهمن‌بیگی؛ پایه‌گذار آموزش عشایر
 

محمد بهمن‌بیگی؛ پایه‌گذار آموزش عشایر

با «محمد بهمن‌بیگی» پایه‌گذار آموزش عشایر در ایران آشنا شوید.
دوشنبه، 24 شهریور 1399 | Article Rating
 1. محمد بهمن‌بیگی پایه‌گذار آموزش عشایر در ایران است. پسری که خودش سال ۱۲۹۹ در سیاه‌چادری در ایل قشقایی در استان فارس به دنیا آمد و از هشت تا ده سالگی زیر نظر منشی پدرش درس خواند. سال ۱۳۰۹، ده ساله بود که پدرش و چند تن از روسای ایل، به تهران تبعید شدند.
 2.  سال‌های تبعید و تحصیل محمد در تهران با رنج و سختی همراه بود. با این حال او در دوران تحصیل جزو شاگردان ممتاز بود. سال ۱۳۱۸ بود که از دبیرستان دارالفنون فارغ‌التحصیل شد و برای تحصیل در رشته حقوق وارد دانشگاه تهران شد. محمد زبان‌های انگلیسی، آلمانی و فرانسوی را بلد بود و به همین خاطر بعد از گرفتن مدرک لیسانس، به عنوان مترجم به ایل برگشت. اتفاقی که با سرزنش خیلی از اطرافیانش همراه بود و باعث شد خیلی زود به تهران برگردد و در بانک ملی مشغول کار شود. او مدتی هم به آمریکا رفت اما نه بانک ملی تهران و نه حتی آمریکا چیزی را در درون او آرام نمی‌کردند. او باید پیش مردم ایل برمی‌گشت.
 3.  بهمن‌بیگی اولین مدرسه عشایری را سال ۱۳۳۰ برای فرزندان نزدیکانش در یک سیاه چادر برپا کرد. آموزش و پرورش فقط حاضر شد چادر و لوازم آموزشی را به او بدهد و خود او کار پیدا کردن معلم و حقوق دادن به آنها را برعهده گرفت. جوانان باسواد ایل به کمک او آمدند و درنهایت اولین دبستان‌های عشایر تاسیس شدند و برنامه سوادآموزی عشایر به تصویب وزارت آموزش و پرورش رسید. چند سال بعد «اداره کل آموزش عشایر» تاسیس شد و کم کم مدارس عشایری در سراسر کشور به راه افتادند.
 4. بهمن‌بیگی بعدها از طرف سازمان جهانی يونسكو نشان ويژه افتخار پيكار با بی‌سوادی «كروبس‌كايا» را به دست آورد. او بعد از انقلاب اسلامی به علاقه قدیمی‌اش یعنی نویسندگی روی آورد و تجربیات و خاطراتش را در چند جلد کتاب نوشت. این مرد بزرگ سال ۱۳۸۹ بر اثر بیماری از دنیا رفت.
  کدام یک از کتاب‌های بهمن‌بیگی در فروشگاه بزرگسال باغ کتاب موجود است؟‌
   عرف و عادت در عشایر فارس: کتابی درمورد اوضاع زندگی و مشکلات عشایر استان فارس.
   به اجاقت قسم : ۲۱ خاطره از بهمن‌بیگی درمورد فراز و نشیب سال‌ها تلاش برای آموزش عشایر.
   طلای شهامت: آخرین کتاب بهمن‌بیگی که سال ۱۳۸۶ منتشر شد و شرح زندگی او بعد از انقلاب اسلامی است.
  برای تهیه این کتاب‌ها کافی است به فروشگاه آنلاین باغ کتاب تهران به آدرس shop.bagheketab.com سر بزنید.

  تصویرسازی: محمدرضا دوست‌محمدی‌
تصاویر
 • محمد بهمن‌بیگی؛ پایه‌گذار آموزش عشایر
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: