خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

توفیق موسیوند؛ مخترع کوچکترین قلب مصنوعی جهان
 

توفیق موسیوند؛ مخترع کوچکترین قلب مصنوعی جهان

با توفق موسیوند، مخترع کوچکترین قلب مصنوعی جهان آشنا شوید.
دوشنبه، 20 مرداد 1399 | Article Rating
  1.  توفیق موسیوند یک چوپان بود. بله درست خواندید، یک چوپان در روستای ورکانه همدان. او سال ۱۳۱۵ در ورکانه به دنیا آمد. روستای کوچکی که جمعیتش همین امروز هم به هزار نفر نمی‌رسد. او در روزهایی به دنیا آمد که هنوز خیلی از روستاها برق نداشتند و رفت و آمد به همدان خیلی سخت بود. کار او چوپانی بود و تفریحش زل زدن به آسمان پرستاره. آسمانی که او را سختگیر و کنجکاو بارآورد.
  2.  توفیق با تلاش بسیار برای دبیرستان به همدان رفت. بعد از گرفتن مدرک دیپلم، رشته کشاورزی را برای ادامه تحصیل انتخاب کرد و در کنکور دانشگاه تهران رتبه دوم را به دست آورد و پذیرفته شد. اما گرفتن مدرک لیسانس هم او را راضی نکرد. آدرس چند دانشگاه خارجی را از کتابخانه دانشگاه پیدا کرد و با انگلیسی نصفه و نیمه‌اش به آنها نامه نوشت و درنهایت در دو دانشگاه خارجی پذیرش گرفت.
  3.  ۲۲ ساله بود که برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس رشته مکانیک، به دانشگاه آلبرتای کانادا رفت. مدرکش را که گرفت، با وجود درآمد خوب، باز هم هنوز راضی نبود. گاهی کتاب‌های پزشکی را ورق می‌زد و سعی می‌کرد ازشان سردبیاورد، اما از کلمات تخصصی‌شان چیزی نمی‌فهمید. درنهایت با خودش گفت چرا پزشکی نخواند؟ آن روزها ورود به رشته پزشکی در دانشگاه های کانادا خیلی سخت بود. اما او با نامه‌ای که برای دانشگاه مورد نظر نوشت و حرف‌هایی که در جلسه مصاحبه زد، آنها را قانع کرد که او را بپذیرند.
  4. دکتر موسیوند، بعد از گرفتن مدرک دکترا، مهندسی را برای همیشه رها کرد. درروزهای تحصیل در رشته تخصص قلب پیشنهادی دریافت کرد که آینده کاری‌اش را تحت تاثیر قرار داد. « استادم یک روز مرا به دفترش احضار کرد. گفت تو مهندسی خوانده‌ای و پزشکی هم بلد هستی. دوست داری با من کار کنی؟» و این شروع کار توفیق موسیوند بر روی قلب‌های مصنوعی بود. قلب‌هایی برای بیمارانی که به نوع خاصی از بیماری قلبی مبتلا هستند. نتیجه این پروژه که کار روی آن حدود ده سال طول کشید، اختراع نوعی قلب مصنوعی بود که حدودا ۵۰۰ گرم وزن داشت و در بدن جا می‌شد.
  5. دکتر توفیق موسیوند حالا یکی از بزرگترین جراحان قلب دنیاست و نزدیک به ۲۰ اختراع مهم در دنیای پزشکی دارد که قب مصنوعی فقط یکی از آنهاست. او یکی از جراحان مشهور قلب در کاناداست که در «کلیوند»، یکی از معتبرترین مراکز جراحی دنیا مشغول به کار است.
تصاویر
  • توفیق موسیوند؛ مخترع کوچکترین قلب مصنوعی جهان
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظرات

ﺳﻪشنبه, 03 آبان,1401

احسان

دکتر موسیوند افتخار لک زبانان

نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: