خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

1399/04/03

از بیمارستان تا دیبرستان؛ اولین‌های تاریخ تهران را بشناسید

ناصرالدين‌شاه بعد از بازگشت به کشور تصميم گرفت در تهران بيمارستانی را تأسيس کند. بيمارستانی که ناظم‌الاطبا، پزشک مخصوص خود ناصرالدين‌شاه مأمور احداث آن بود.

از بیمارستان تا دیبرستان؛ اولین‌های تاریخ تهران را بشناسید

اولین کافه تهران؛ کافه نادری
وقتی در سال ۱۳۰۶ و در دوره پهلوی اول، يک مهاجر ارمنی به نام «خاچيک ماديکيانس» در تهران کافه نادری را در زير ساختمان يک هتل احداث کرد، کسی فکر نمی‌کرد که اين کافه تا به الان ۹۲ سال عمر کند. کافه‌ای که در همان سال‌های اول پاتوقی بود برای دورهمی‌های روشنفکرانی مثل جلال آل‌احمد، سيمين دانشور و نيما يوشيج.
اولین بیمارستان تهران؛ بیمارستان سینا
ناصرالدين‌شاه بعد از بازگشت به کشور تصميم گرفت در تهران بيمارستانی را تأسيس کند. بيمارستانی که ناظم‌الاطبا، پزشک مخصوص خود ناصرالدين‌شاه مأمور احداث آن بود. اين طبيب در سال ۱۲۹۰ هجری‌قمری اولين بيمارستان پايتخت را در ميدان حسن‌آباد افتتاح کرد؛ بيمارستاني به نام «مريض‌خانه دولتی» که بعدها به بيمارستان سينا تغيير نام داد.
اولین دبیرستان تهران: دارالفنون
يکي از ميراث‌های باقی‌مانده از دوران صدارت ميرزا تقی‌خان امیرکبیر، تاسیس دارالفنون بود. دبيرستانی که خودش موفق به افتتاح آن نشد؛ چون او دو روز پيش از رسيدن اساتيد اين مدرسه از سمت خود کنار گذاشته و از تهران تبعيد شد. در این مدرسه دروسی مانند پزشکی، رياضی، تاريخ، جغرافيا، داروسازی، زبان فرانسه، زبان انگليسی، نقاشی و موسيقی تدريس می‌شد. بنای دارالفنون بيش از ۱۶۰ سال قدمت دارد.

1399/04/03 | 12:00 0 نظر 126 بازدید امتیاز: با 0 رای Article Rating
شما به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
امتیاز: با 0 رای

نظرات

نظر شما برای ما مهم است ...

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.