خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

باغ کتاب رقیب کتاب فروشی‌های انقلاب نیست.
مدیرباغ کتاب تهران در جلسه شورای شهر
 

باغ کتاب رقیب کتاب فروشی‌های انقلاب نیست.

مدیر باغ کتاب با اشاره به اینکه ما نمی‌خواهیم رقیب کتاب فروشی‌های انقلاب باشیم، گفت: «انتهای فرایند باغ کتاب، کارآفرینی است.» وی با اشاره به اینکه در دو روز 50 هزار نفر مراجعه کننده داشتیم، تصریح کرد:« از تمام ناشران دعوت کردیم کتاب‌هایشان را برای عرضه به باغ بیاورند. »
یکشنبه، 18 تیر 1396 | Article Rating

به گزارش روابط عمومی باغ کتاب تهران، سید مجید حسینی در سیصد و پنجاه و هشتمین جلسه شورای شهر تهران اظهار کرد: «هدف باغ کتاب تهران فروش کتاب نیست. ما نمی‌خواهیم رقیب کتاب فروشی‌های انقلاب باشیم. ما می‌خواهیم کاری کنیم که فروش این کتاب فروشی‌ها افزایش پیدا کند.

وی عنوان کرد:« ازسال 1358 تاکنون عناوین کتاب ما سه برابر شده است. تعداد عناوین کتاب‌های کشور در سال 65 ، هزار کتاب است و این آمار برابر با کشورهای فرانسه و ژاپن است. با این حال سرانه مطالعه کتاب در کشور از 5 تا 12 دقیقه است. چیزی برابر کشورهایی با سطح بسیار پایین. چرا که با تولید و توزیع کتاب سرانه مطالعه افزایش پیدا نمی‌کند.»

مدیر باغ کتاب ادامه داد: «هر چقدر به ویترین کتاب افزوده شود مشکلی حل نمی‌شود. مصرف کتاب در نظام آموزش و پرورش باید افزایش پیدا کند. سیستم آموزش و پرورش و نظام آموزشی به گونه است که بچه کلاس اول روزانه 20 صفحه کتاب می‌خواند ولی یک دانشجو 10 صفحه مطالعه دارد. در سیستم آموزشی اتفاقی افتاده است که بچه‌ها از کتاب دور شده‌اند.»

حسینی تصریح کرد:« در هند 1600 دانشگاه ولی در ایران 240 دانشگاه داریم. در حالی که فقط در شهر کلکته 28 مجموعه شبیه به باغ کتاب و مربوط به علم و آموزش دارند. باغ کتاب به جای اینکه تولید و توزیع کتاب داشته باشد مصرف کتاب را افزایش می‌دهد. ما باید از مطالعه 5 دقیقه در روز به 28 دقیقه برسیم و این استاندارد جهانی است.»

وی تاکید کرد: «در حال حاضر میانگین مطالعه در تهران 15 دقیقه است و ما تا 28 دقیقه هنوز فاصله داریم. اولین قدمی که برداشته شد برگزاری جشنوراه یاد یار مهربان بود. به جای اینکه به مدارس تهران کتاب دهیم به دانش آموزان کتاب دادیم و سرانه مطالعه در دانش آموزان افزایش پیدا کرد. چون به بچه مالکیت دادیم و مطالعه را برای آن‌ها تبدیل به بازی کردیم.»

مدیر باغ کتاب با اشاره به اینکه باید سیاست تولید را کنار بگذاریم و کاری کنیم که مصرف افزایش پیدا کند، افزود: «ما حتی تصمیم نداریم با بخش خصوصی رقابت کنیم. تمام بخش‌های باغ توسط بخش خصوصی اداره می‌شود. این مجموعه با 40 کارمند اداره می‌شود و این تعداد افزایش پیدا نمی‌کند.»

به گفته حسینی در تهران 8200 مغازه لوازم آرایش و 1200 کتابفروشی وجود دارد. ما به هیچ یک از مغازه هایلوازم آرایشی کمک نمی‌کنیم ولی با اینکه به کتاب فروشی‌ها کمک می‌کنیم هر روز تعدادی از آنها تعطیل می‌شود. باید مصرف مطالعه را افزایش دهیم کتابفروشی تا افزایش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه 13 هزار ناشر در کشور داریم، تصریح کرد: «دو برابر آمریکا ناشر داریم. ولی تعداد ناشران کمکی به افزایش سطح مطالعه نمی‌کند. کتاب راهی جز علم ندارد. بچه‌ها باید به علم علاقه مند شوند و اگر بخواهیم بچه به علم علاقه مند شود باید علم را کاربردی کنیم.»

مدیر باغ کتاب عنوان کرد:« پارسال در یاد یار مهربان به تمام بچه‌های مدارس تهران کتاب داده شد. مدرسه‌ای داشتیم که بچه‌ها تا به حال کتاب نخریده بودند و دختری داشتیم که تمام رمان‌های مهم جهان را خوانده بود، در حالی که هیچ کتابی نخریده بود. در حالی که ما این استعدادها را نمی‌بینیم و توقع داریم تمام بچه‌ها رشته‌های ریاضی و تجربی بخوانند. باغ کتاب محلی برای تمام رشته‌ها و استعدادهاست.»

حسینی انتهای فرایند باغ کتاب را کارآفرینی دانست و افزود:« ما براساس صحبت‌های مقام معظم رهبری عمل کرده‌ایم. مقام معظم رهبری فرموده‌اند" حفظ محوری از جمله علوم آموزش است بنا براین فکر محوری در علم اصل قرار گیرد تا زمینه شکوفایی مهیا شود." هر دانش آموز در کنکور از هر 20 تست یکی را درست می‌زند و ضریب فیزیک در کنکور منفی 10 است. 37 هزار میلیارد تومان بودجه رسمی آموزش و پرورش است و 10 هزار میلیارد تومان برای کنکور هزینه می‌کنیم. این همه هزینه می‌کنیم برای کنکور و نتایج قابل قبولی به دست نمی‌آوریم.»

وی با اشاره به اینکه باغ کتاب سیستم جدیدی برای آموزش است، گفت:« رهبری فرمودند کاری که برای کتاب انجام می‌شود باید 10 برابر باشد. باغ کتاب تهران پر حجم‌ترین فروشگاه کتاب در جهان است. ساختمانی که اینجا ساخته شده است از کتاب فروشی و مرکز علم آمریکا بزرگ‌تر است و از لحاظ فکری و نرم افزاری از آن‌ها جلوتر هستیم.»

مدیر باغ کتاب با اشاره به اینکه در باغ کتاب برای اولین بار در دنیا بحث خود آموزی کودکان ونوجوانان را مطرح کرده‌ایم و اظهار کرد:« آخرین دستاورد علمی این است که بچه خودش باید به خودش آموزش بدهد. در باغ کتاب بچه‌ها بین 8 تا 12 سال خودآموزی دارند و هر روز می‌توانیم 1000 نفر را پذیرا باشیم.»

حسینی با اشاره به اینکه در دنیا کتاب از نظر چاپ با مشکل مواجه شده است و در حوزه دیجیتال این مشکل را رفع کرده‌اند ولی ما در کشور هنوز نتوانسته‌ایم به این درجه برسیم، افزود: «در باغ کتاب حوزه دیجیتال را در باغ کتاب جدی گرفته‌ایم. علاقه به مطالعه باید از کودکی شکل بگیرد. به همین منظور دو سوم از باغ کتاب متعلق به کودکان است.»

وی با اشاره به اینکه پنجشنبه و جمعه هفته گذشته 50 هزار نفر مراجعه کننده داشتیم، تصریح کرد:« از تمام ناشران دعوت کردیم کتاب‌هایشان را برای عرضه به باغ بیاورند. به هیچ ناشری غرفه واگذار نکرده و نمی‌کنیم و هیچ ناشری نیست که تمایل داشته باشد کتاب ارائه دهد و ما نپذیرفته باشیم. 400 هزار عنوان کتاب داریم و 800 هزار کتاب هم می‌توانیم ارائه دهیم.»

مدیر باغ کتاب با اشاره به اینکه اتحادیه ناشران گفته‌اند با افتتاح باغ کتاب دغدغه پیدا کرده‌اند، گفت:« تمام ناشران می‌توانند کتاب‌هایشان را ارائه کنند.»

حسینی خاطر نشان کرد: «کسانی به باغ می‌آیند که تا به حال کتابفروشی نرفته و یا کم رفته‌اند. باغ کتاب 23 هزار متر بام سبز دارد و خانواده‌ها احساس کرده‌اند جایی است که می‌توانند در آن حضور خانوادگی داشته باشند و این به سرانه خرید اضافه می‌کند و سود آن به بخش خصوصی تعلق دارد و هیچ ارتباطی با شهرداری ندارد.»

تصاویر
  • باغ کتاب رقیب کتاب فروشی‌های انقلاب نیست.
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: