دریافت اپلیکیشن اندروید باغ کتاب

 خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

1399/03/24

بدرالزمان تیمورتاش؛ نخستین زن دندانپزشک ایرانی

با دکتر بدرالزمان تیمورتاش اولین زن دندانپزشک ایرانی و موسس دانشکده‌ی دندانپزشکی مشهد آشنا شوید.

بدرالزمان تیمورتاش؛ نخستین زن دندانپزشک ایرانی

  1. سال ۱۲۹۰ در روستای «نردین» میامی از توابع سمنان به دنيا آمد. او تحصیلات خود را در دانشگاه سوربن فرانسه و بعد از آن در رشته‌ی دندانپزشکی دانشگاه بروکسل بلژیک ادامه داد. آن روزها تعداد دندانپزشکان در ایران بسیار اندک بود و به همین خاطر مردم با بیماری‌های دندان و لثه دست به گریبان بودند و حتی تعدادی بر اثر این بیماری‌ها از دنیا می‌رفتند.
  2. بدرالزمان جوان بعد از پایان تحصیلاتش می‌خواست برای کمک به مردم نیازمند جمهوری کنگو به این کشور برود اما مخالفت پدرش باعث شد او به ایران برگردد و برای کار به مشهد برود. اما چرا مشهد؟ زمانی که به ایران بازگشت، خانواده‌اش به کاشمر تبعید شده بودند. دکتر تیمورتاش به خاطر علاقه فراوان به مادرش، حدود پنج سال را همراه آنها در تبعید گذراند. در آن روزها نذر کرد که اگر دوران تبعید تمام شود، همراه مادرش به مشهد برود و مجاور امام رضا بشود.
  3.  در مشهد کار طبابت را در یک اتاق در بیمارستان امام رضا شروع کرد. همان روزها کار در دانشکده پزشکی مشهد را هم آغاز کرد و درنهایت در سال ۱۳۳۹، دانشکده دندانپزشکی مشهد را تاسیس کرد. شاگردان دکتر تیمورتاش می‌گویند: «چون راه دانشکده از شهر خیلی دور بود، برای رفاه حال دانشجویان در خیابان کوه‌سنگی مینی‌بوسی قرار داده بودند که دانشجویان را رایگان به دانشکده برده و بازمی‌گرداند.» با اینکه دکتر تیمورتاش هرگز ازدواج نکرد و صاحب فرزندی نشد، شاگردانش همه او را مادر صدا می‌زدند.
  4. سال ۱۳۵۱ دکتر تیمورتاش مادرش را از دست داد. همین مسئله باعث شد با افسردگی و ناراحتی قلبی دست به گریبان شود. با این حال هرطور بود سر کلاس‌هایش حاضر می‌شد. سال ۱۳۶۸ اما بالاخره بازنشسته شد. او مرداد ماه ۱۳۷۴ دچار سکته مغزی شد و بعد از دو ماه زندگی در کما، ۱۷ مهر ۱۳۷۴ از دنیا رفت .
  5. کتابخانه دانشکده دندانپزشکی دانشگاه مشهد به پاس خدمات دکتر تیمورتاش به نام او نامگذاری شده است.
1399/03/24 | 16:44 0 نظر 824 بازدید امتیاز: 4.67 با 3 رای Article Rating
شما به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
امتیاز: 4.67 با 3 رای
  • بدرالزمان تیمورتاش؛ نخستین زن دندانپزشک ایرانی

نظرات

نظر شما برای ما مهم است ...

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.