خرید اینترنتی کتاب و محصولات فرهنگی

1399/03/13

ثریا قزل‌ایاغ؛پیشکسوت ادبیات کودک و استاد کتابداری ایران

با ثریا قزل‌ایاغ، پیشکسوت ادبیات کودک و استاد کتابداری آشنا شوید.

ثریا قزل‌ایاغ؛پیشکسوت ادبیات کودک و استاد کتابداری ایران

  1.  ۵ دی ماه سال ۱۳۲۲ وقتی دنیا درگیر جنگ جهانی دوم بود، در محله دولت تهران به دنیا آمد. پدرش افسر توپخانه بود با این حال علاقه زیادی به هنر و ادبیات داشت. حضور در یک خانواده فرهنگ‌دوست باعث شد ثریا در فضایی آمیخته با کتاب و مجله و شعر و موسیقی بزرگ شود.
  2.  بعد از ازدواج لیسانس خود را در رشته روزنامه‌نگاری از دانشگاه تهران گرفت و مدرک فوق‌لیسانس را در رشته کتابداری با تاکید بر کتابخانه‌ها و ادبیات کودک و نوجوان از دانشگاه تنسی آمریکا دریافت کرد. او دوسال هم در کتابخانه دانشگاه مشغول به کار بود اما فوت مادر و مریضی پدرش باعث شد قید دوره دکترا را بزند و به ایران برگردد؛ با این حال در دوران تحصيل در آمريكا، روش تدريس يكى از استادانش باعث شد به معلمی علاقمند شود و تصمیمش را برای ادامه زندگی حرفه‌ای‌اش بگیرد؛ زندگی‌ای که تماما در راه ادبیات و کتاب کودک صرف شد.
  3. خانم قزل‌ایاغ که سابقه داوری یک دوره جایزه معتبر هانس کریستین اندرسن را دارد، در سال‌های اوایل دهه هفتاد با کمک شورای کتاب کودک کتابخانه‌ کانون‌ اصلاح و تربیت تهران را راه انداخت. او پس از بازگشت به ایران از سال ۱۳۵۳ فعالیت‌های بسیاری در حوزه کتابداری و ادبیات کودک انجام داد. در تالیف فرهنگنامه‌ کودک و نوجوان و دایره‌المعارف کتابداری همکاری کرد. سرپرستی بخش سفارشات كتابخانه مركزى دانشگاه صنعتى شريف، عضویت در هیات علمی گروه کتابداری دانشکده علوم تربیتی دانشگاه تهران، تالیف و ترجمه کتاب‌، همکاری با نهضت سوادآموزی و تدریس درس‌های ادبیات کودکان در دوره‌های مختلف فقط بخشی از کارهایی هستند که این زن کتابدار و عشق ادبیات در طول زندگی خود انجام داد.
  4. ر امروز، ۱۴ فروردین، در روز تولد هانس کریستین اندرسن و روز جهانی کتاب کودک، ثریا قزل‌ایاغ در سن ۷۷ سالگی از دنیا رفت.
  5. یکی از لالایی‌های سروده او را بشنوید.
1399/03/13 | 11:51 0 نظر 139 بازدید امتیاز: 1 با 1 رای Article Rating
شما به این مطلب چه امتیازی می دهید؟
امتیاز: 1 با 1 رای

نظرات

نظر شما برای ما مهم است ...

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.